روانشناسی
جدیدترین تست های روانشناسی در www.ravanshena30.ir
قالب وبلاگ

 نبایدهای پس از طلاق

جدایی دردناک است و این یک حقیقت تلخ است، مگر این که شخص از نظر احساسی بسیار سرد و غیرصمیمی باشد. شخص دوست دارد در چنین شرایطی به گوشه ای برود و با خودش تنها باشد و تمام اینها پس از گریه کردن است.

شاید گریه کردن ساده ترین کاری باشد که در چنین مواقعی می توان انجام داد، اما فرد به زمان نیاز دارد. زمانی برای سپری کردن و غلبه بر سختی و التیام نسبی زخم ها. در این مدت ممکن است شما دست به انجام کارهایی بزنید که بعد متوجه شوید درست نبوده و فقط برای فرار از این بحران بوده است.

واقعیت این است که برخی افراد خود را در کارشان غرق می کنند، بعضی در خانه می مانند و غصه می خورند و برخی دیگر نیز به افراط و تفریط در کارها می پردازند. اما بهترین راه علاج چیزی است که به جایگزین درمانی معروف است.

 به این معنا که فقدان یا کمبود عشق و محبت را با فعالیت یا کار دوست داشتنی دیگر جایگزین کنیم. برای مثال، با تغذیه مناسب و فعالیت های ورزشی به جسم خود محبت کنیم. اما این که چگونه کار را آغاز کنیم، مهم است. بیشتر زنان ایرانی پس از گذراندن دوره سوگ نمی توانند بسرعت به جامعه بازگردند.

● فاصله لازم است

شاید شما هم میان دوستان و آشنایان با این افراد برخورد کرده اید که پس از شکست در ازدواج بلافاصله یک رابطه جدید را شروع می کنند تا رابطه و ازدواج قبلی را فراموش کنند. دکتر سیدهادی معتمدی، روانپزشک و استاد دانشگاه توانبخشی و علوم بهزیستی شهید بهشتی می گوید: بررسی های ما در


دانشگاه نشان داده آغاز رابطه ای جدید بلافاصله بعد از طلاق احتمال به شکست کشیده شدن آن را افزایش می دهد و به دلیل استرس هایی که هنوز از ازدواج قبلی در فرد باقی مانده است،

امکان شناخت درست وجود ندارد. پس بهتر است بین طلاق و آغاز رابطه جدید حداقل چند ماهی فاصله بیندازید و اگر این روزها احساس تنهایی و بی پناهی بشدت شما را آزار می دهد،


 به فکر راه های بهتری برای کنار آمدن با آن باشید، راه هایی مثل ورزش، صرف وقت با دوستان و اقوام و یادگیری هنر و مهارت های جدید.

● سراغ اینترنت و ماهواره نروید

اما اشتباه نکنید نباید در این دوره دنبال هر تفریحی بروید. برخی افراد پس از طلاق زمان زیادی را صرف گشتن در اینترنت و سایت های نامناسب یا دیدن برنامه های نامناسب ماهواره می کنند.

معتمدی معتقد است با یک برنامه ریزی می توانید از فرصت ها استفاده کنید و نباید دنبال تفریحاتی بروید که فقط وقت شما را پر می کند وهیچ سودی ندارد. مثلا کسی را سراغ دارم که پس از طلاق چند ماهی از نمایشگاه ها و مزون های لباس دیدن می کرد و می کوشید با این تفریحات وقت خود را پر کند اما این راه حل درستی نیست.

شاید هم ممکن باشد برای فرو نشاندن خشم در خانه، خود را حبس کنید و هیچ کجا نروید و وقت تان را با تلویزیون و چت کردن پر کنید، اما استاد دانشگاه توانبخشی و علوم بهزیستی شهید بهشتی تاکید می کند: خود و همسر سابقتان را ببخشید.


به این فکر کنید که هر دوی شما نسبت به میزان آگاهی و تجربه خود بهترین عملکرد را در شرایط بحران انجام داده اید و حتی اگر یکدیگر را آزار هم داده اید، به خاطر بدجنسی و توهین نبوده، بلکه شرایط این گونه اقتضا می کرده است و شاید هم به خاطر دفاع و حفظ خود درآن لحظات مجبور به بروز چنین رفتارهایی شده اید.

 بخشش شما را از قید تنفر و افسردگی و ملامت آزاد می کند؛ البته نباید انتظار داشته باشید بخشش و فراموشی آسان حاصل شود. بخشش به تمرین نیاز دارد، تمرین مداوم و روزانه. به همسر سابقتان فکر کنید و او را برای همه چیز ببخشید.

● همه دوستان را کنار نگذارید

اما در دوران پس از طلاق لازم نیست با همه قطع رابطه کنید و دور همه را خط بکشید. به گفته معتمدی طبیعی است بعد از دوران طلاق، خانواده همسر در لیست سیاه قرار می گیرد و بویژه زنان با خانواده همسر و دوستانشان قطع ارتباط می کنند،


 اما نباید یکباره همه دوستان و آشنایان را کنار بگذاریم، زیرا از دست دادن دوستان و افرادی که تا مدتی پیش با آنها رابطه عاطفی داشتیم، می تواند احساس تنهایی بعد از طلاق را به نحو قابل توجهی تشدید کند. در عین حال، برخی افراد امکان درددل با خانواده و خویشاوندان نزدیک خود را نیز ندارند

 و احساس می کنند در صورتی که درباره مشکلات خود با آنها صحبت کنند، باعث شود بیشتر غصه بخورند. در این شرایط شاید روش بهتر، انتخاب برخی دوستان برای ادامه و البته تقویت رابطه است.

● مهاجرت نکنید

احتمالا بعد از طلاق دوست داشته باشید مدتی از محل زندگیتان دور شوید، اما روان شناسان توصیه می کنند برای همیشه شهرتان را تغییر ندهید. یکی از انتخاب هایی که می تواند بعد از طلاق برای برخی وسوسه کننده باشد، دور شدن از محل زندگی قبلی تا حد ممکن است. برخی افراد ترجیح می دهند محل زندگی خود را به کلی تغییر دهند.

دکتر معتمدی: آغاز رابطه ای جدید بلافاصله بعد از طلاق احتمال به شکست کشیده شدن آن را افزایش می دهد و به دلیل استرس هایی که هنوز از ازدواج قبلی در فرد باقی مانده است، امکان شناخت درست وجود ندارد

این روانپزشک می گوید: رفتن به شهری دیگر یا حتی کشوری دیگر می تواند رویای برخی ها باشد، اما این تغییر دادن محل زندگی می تواند گاهی اوقات به هیچ عنوان گزینه خوبی نباشد. اگر افراد بعد از طلاق ترجیح می دهند نزدیک پدر و مادر، خویشاوندان یا دوستان زندگی کنند، نه تنها بد نیست

که به دلیل برخورداری از حمایت های جدید مفید هم است، اما وقتی افراد به نوعی می خواهند از تمام گذشته خود فرار کنند و به مکانی بروند که هیچ آشنایی ندارند، ممکن است یکی از بدترین انتخاب های خود را انجام داده باشند. بنابراین بهتر است تغییر محل زندگی و رفتن به جایی غریب را به بعد از مستقل شدن کامل موکول کنید.

● زیاد کار نکنید

برخی افراد برای فراموش کردن ناراحتی ها و از همه مهم تر پر کردن تنهایی خود، پس از طلاق آنقدر کار برای خود می تراشند که دیگر وقتی برای تفریح ندارند. اضافه کار ایستادن، رفتن سر کار دوم یا شرکت در کلاس های آموزشی از جمله کارهایی است که این افراد انجام می دهند.

البته بعد از مدتی بیشتر این افراد متوجه می شوند بیش از قبل مریض می شوند، سرما می خورند یا احساس ضعفی عمومی به سراغ آنها می آید.

معتمدی در این باره معتقد است: باید توجه داشت بدن در زمان استرس و تنش دچار تغییراتی می شود و یکی از اولین تغییرات کاهش قدرت ایمنی بدن است.

 وقتی بعد از طلاق فرد به صورتی افراطی سر خود را شلوغ می کند، هرچند ممکن است دیگر استرس و تنش را در سطح بالا احساس نکند، اما باعث می شود بدنی که از قبل دچار ضعف بوده، فرصت بهبود را از دست بدهد.


 بنابراین بعد از طلاق، افراد حتماً باید زمان مناسبی را برای استراحت و خواب کافی اختصاص دهند. این کار باعث می شود بدن خود را بازیابی و از ابتلا ی شخص به بیماری جلوگیری کند. از طرفی، رسیدگی به تغذیه و حتی زیبایی، می تواند به شما امکان بدهد تا بخشی از اعتماد به نفسی را که طی طلاق از دست داده اید، بازیابی کنید.

● افراطی خرج نکنید

پس از طلاق برخی بویژه زنان بسیار مهربان و خیر می شوند. این که آدم به کار خیر بپردازد نه تنها بد نیست که خیلی هم خوب است. اما مشکل این گروه این است که بدون حساب و کتاب، پول هایشان را برای کارهای خیر خرج می کنند.

معتمدی در این باره می گوید: این کار شاید از نظر روانی در آن لحظه احساس خوبی ایجاد کند و باعث شود فرد احساس کند مرهمی برای زخم هایش پیدا کرده است،

 اما می تواند ایرادی اساسی داشته باشد، چرا که معمولا تازه چند ماه بعد، وقتی فرد در جمع و تفریق صورت حساب ها به مشکل برمی خورد، متوجه می شود آن موقع از روی عصبانیت تصمیمی عجولانه گرفته است و حالا نمی تواند مشکلات مالی را بدرستی حل و فصل کند.

اگر بلافاصله بعد از طلاق هم دوست دارید در کارهای خیر شرکت کنید، شاید بهتر باشد به گزینه های دیگری مثل صرف وقت در مراکز نگهداری سالمندان و نگهداری معلولان فکر کنید.

 خوبی این گزینه ها این است که هم زمان شما را پر می کند، هم شما را از درگیر شدن با افکار خودخواهانه دور می کند و هم می تواند باعث شود یادتان باشد که خدا چه نعمت های زیادی به شما داده است و طلاق گرفتن به معنی بیچارگی نیست.

حتی ممکن است در این دوران برای این که نزد دیگران خود را شاد نشان دهید مهمانی های پرخرج و شلوغ بگیرید که این اشتباه است، چون نه تنها متحمل هزینه می شوید بلکه کمکی هم برای تنهایی شما نمی شود.

● همه وسایل را دور نریزید

دور ریختن عکس های یادگاری یکی از اولین کارهایی است که برخی بعد از طلاق انجام می دهند. اما لازم نیست تمام لباس هایی را که در طول سال های زندگی مشترک خریده اید کنار بگذارید یا این که بسیاری از وسایل زندگی تان را به این دلیل که شما را یاد خاطرات تان می اندازد به دیگران ببخشید. این موضوع می تواند تنها بعد از مدتی باعث پشیمانی شود.

معتمدی می گوید: ممکن است پس از طلاق دچار مشکل مالی شوید، در این شرایط خرج تراشی برای خود اشتباه است. سعی کنید تا حد امکان از همان وسایل قدیمی خود استفاده کنید و اگر هجوم خاطرات، شما را بسیار آزار می دهد، در عوض دور ریختن از راهکارهای دیگری استفاده کنید، مثلا می توانید برای مدتی بخشی از آنها را کنار بگذارید.
 
 
  
طبقه بندی: جنسی و زناشوئی،
برچسب ها: چه کار هایی بعد از طلاق انجام ندهیم، ممنوعیات طلاق، آسیب های پس از طلاق، چرا طلاق؟،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

[ جمعه 31 شهریور 1391 ] [ 09:58 ق.ظ ] [ Amir Ahmadian ] [ نظرات ]


1. نفس عمیق بکشید

برای چند دقیقه کارتان را رها کنید، یک جای راحت و خلوت بنشینید. نوک انگشت میانی و شست‌تان را به هم بچسبانید. چشمان‌تان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. ممکن است این توصیه کمی ‌تکراری به نظر برسد اما تجربه نشان داده که کاملا موثر است. این روش یکی از روش‌های تمرکزی است که در یوگا یاد می‌دهند. خوبی این روش این است که در هر جایی می‌توانید انجام دهید، حتی در وسط غرفه سوپر مارکت.


2. به یک سفر خیالی بروید

خیلی وقت‌ها ناراحت و مضطرب هستید و ممکن است فکر کنید که کاش می‌شد به جای همه این مشغولیت‌ها به یک مسافرت بروید. طبق روش، برای انجام دادن این کار همان پنج دقیقه کافی است. چشمانتان را ببندید و خودتان را در دلپذیرترین جایی که تا به حال مسافرت کرده‌اید یا دوست دارید به مسافرت بروید تصور کنید. تصویر ذهنی یک ساحل شنی با شن‌های طلایی و گرم و موج‌های آبی دریا که به کف پاهایتان می‌خورد می‌تواند موجب احساس آرامش شود. سعی کنید حتی جزییات جایی که در ذهن به آنجا مسافرت می‌کنید را هم تصور کنید، صدای موج دریا، بوی ساحل و گرمی‌آفتاب.


3. کمی ‌آهنگ گوش کنید

آهنگ‌هایی که با آنها خاطره خوب دارید را برای این جور مواقع کنار بگذارید. خیلی از آدم‌ها با آهنگ‌هایی که در جوانی گوش کرده‌اند خاطره دارند و واکنش خوبی به شنیدن آن نشان می‌دهند. دکتر سوزان‌هانسر، مسئول بخش موزیک درمانی دانشگاه برکلی می‌گوید:" فرقی نمی‌کند که چه آهنگی باشد، فقط آهنگی را انتخاب کنید که به شما حس خوبی می‌دهد."


4. برعکس حرف بزنید

وقتی خیلی عصبانی هستید یا استرس دارید سعی کنید حروف الفبا را از آخر به اول بگویید یا از صد برعکس به پایین بشمارید، تمرکز روی این کار موجب می‌شود که ذهنتان عامل استرس و فکر ناراحت‌کننده را برای مدتی فراموش کند. از آخر خواندن شعر و یا حتی برعکس حرف‌زدن می‌تواند همین تاثیر را داشته باشد.


5. بالانس بزنید

در یک مطالعه عنوان شده است که در بعضی افراد، بالانس زدن و وارونه شدن برای چند ثانیه تا چند دقیقه می‌تواند موجب آرام شدن آنها شود. بازگشت سریع‌تر و راحت‌تر خون به داخل مغز و یا کم رسیدن خون حاوی اکسیژن می‌تواند موجب یک جور حالت سرخوشی شود. برعکس دیدن تصاویر و دنیای اطراف در این وضعیت هم می‌تواند توجه شما را از مساله استرس‌زا منعطف کند. حفظ تعادل در وضعیت وارونه هم بیشتر موجب متمرکز شدن و آرامش شما می‌شود.


6. از ته دل بخندید

از نظر روانشناسان این مساله که خنده می‌تواند موجب آرامش شود کاملا ثابت شده است. خنده با پایین آوردن سطح کورتیزول در خون موجب کنترل استرس می‌شود. در مواقع نگرانی و استرس، سعی کنید از ته دل بخندید. برای خودتان جوک تعریف کنید. به یک خاطره بامزه فکر کنید و اگر هیچ کدام از اینها هم گیرتان نیامد همین طور الکی بخندید.


7. آفتاب بگیرید

وقتی آفتاب با پوست بدن، تماس پیدا می‌کند عملکرد مواد شیمیایی و هورمون‌هایی مانند سروتونین که موجب پایدار شدن خلق می‌شود بهبود پیدا می‌کند. کمی‌آفتاب بگیرید، حتی اگر شده یک قرار کاری را در فضای باز انجام دهید یا ماشین‌تان را کمی ‌دورتر پارک کنید و کمی‌ زیر آفتاب قدم بزنید. اگر در خانه هستید، پرده‌ها را کنار بزنید، از نور روز استفاده کنید و کمی‌ کنار پنجره بایستید.


8. طناب بزنید

طناب زدن فقط برای بدن سازها یا کسانی که به خاطر بیماری قلبی باید ورزش کنند مناسب نیست. بررسی‌ها نشان داده است که 20 دقیقه طناب زدن مقدار زیادی اندروفین در بدن آزاد می‌کند. اندروفین هورمونی است که موجب بوجود آمدن سرخوشی می‌شود. به غیر از این حرکت تکراری و مداوم طناب موجب ریلکس شدن عضلات و تمرکز و آرامش اعصاب می‌شود.


9. با دوستان تان تماس بگیرید

حمایت گرم یک بزرگ‌تر یا صحبت کردن با یک دوست در شرایط بحرانی می‌تواند کمک زیادی برای رسیدن به آرامش بکند. حمایت اجتماعی یکی از موثرترین روش‌هایی است که برای کنار آمدن با شرایط استرس‌زا و ناراحتی شناخته شده است. چند دقیقه صحبت کردن با پدر و مادر یا دوستی که حرفتان را می‌فهمد از هر آرام بخشی سریع‌تر عمل می‌کند. حتی اگر نمی‌توانید با آنها صحبت کنید برایشان پیغام بگذارید یا پیامک بفرستید.


10. ماساژ درمانی را فراموش نکنید

اگرچه ماساژ درمانی می‌تواند موجب آرامش شما شود اما این بار ماساژ دادن برای رسیدن به آرامش پیشنهاد شده است. این توصیه آخر، مخصوص مادرانی است که فرزند کوچک دارند. طبق مطالعات انجام شده، مشخص شده است در آغوش گرفتن کودک و یا ماساژ دادن بدن یک نوزاد با روغن بچه می‌تواند علاوه بر آرامش کودک مجب آرامش مادر هم شود. با این کار سطح هورمون استرس کورتیزول در خون مادر پایین می‌آید.


به دست آوردن آرامش ظرف 5 دقیقه

طبقه بندی: موفقیت و آرامش،
برچسب ها: راه های کاهش هورمون استرس کورتیزول، هورمون استرس، هورمون کورتیزول، ماساژ درمانی، راه های کاهش استرس، راه های یافتن آرامش،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

[ سه شنبه 28 شهریور 1391 ] [ 09:49 ق.ظ ] [ Amir Ahmadian ] [ نظرات ]

نحوه پارک کردن کسانی که اختلال شخصیت دارند :

1ـ پارانوئید ها ,  این افراد معمولا ماشین رو به صورت گوشه دار (اوریب )پارک می کنن .

2ـ خود شیفته ها ,  بیشتر بزرگترین ماشین ها رو می خرند مثل ماشین های شاسی بلند .

3ـ وابسته ها ,  نیاز دارن تا ماشینی در کنارشون به عنوان سرپناه باشد و تمایل داند که ماشین خودشون رو به ماشین دیگری نزدیک کنن.

4ـ پرخاشگران ـ منفعل ,  طوری پارک می کنند که جای 2 ماشین را بگیرند و کسی نتواند پارک کند و معمولا افراد خود خواهی هم هستن .

5ـ مرزی ها ,  اینقدر به یک ماشین نزدیک می شن که به هم برخورد کنن .

6ـ ضد اجتماعی ها ,  جلوی راه دیگران را می بندند و راه را حق خودشون می دونن .

7ـ نمایشی ها ,  ماشین را دروسط پارکینگ  یا هرجای دیگر رها می کنن .

8ـ وسواسی ,  تلاش شون رو می کنن تا دقیقا در مرکز جایگاه خودرو پارک کنن .

9ـ اجتنابی ها ,  در گوشه ترین نقطه پارک می کنن .

10ـ اسکیزوئید ها  ,  نزدیکی ماشین های دیگر را نمی توانند تحمل کنن .

طبقه بندی: تست های روانشناسی،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

[ دوشنبه 27 شهریور 1391 ] [ 08:54 ق.ظ ] [ * hedieh * ] [ نظرات ]

آیا احساس می کنید رابطه عاطفیتان به بن بست رسیده است ولی نمی دانید که اوضاع بهتر خواهد شد یا نه؟


هر رابطه ای با چالش ها و فرازونشیب های زیادی روبرو می شود ولی اگر با سه یا بیشتر از سه مورد از موارد زیر روبرو هستید و گفت وگو و مذاکره هم نتیجه ای نداشته است، شاید رابطه تان آخرین نفس هایش را می کشد.

نشانه 1. برنامه ها و اهدافتان با هم سازگار نیستند.

می گویند تفاوت ها هستند که ما را به سمت طرف مقابلمان جذب می کنند، ولی تصور کنید شما بچه دوست دارید و طرفتان حتی از شنیدن نام بچه نفرت دارد، یا اینکه شما دوست دارید در کشورتان بمانید و او به رفتن فکر می کند...

چنین اختلافاتی مسلماً ایجاد مشکل خواهند کرد و اگرچه می توان به یک توافق نسبی رسید و این اختلافات را پشت سر گذاشت، ولی اکثر اوقات این کار بدون خراب کردن رویاهای یکی از دو طرف ممکن نیست.


شاید بدترین اشتباهی که بعضی افراد در این موقعیت مرتکب می شوند این است که سعی می کنند طرفشان را متقاعد کنند و یا رویاهایشان را قربانیِ با هم بودن کنند. این کار اکثر اوقات به احساس ناراحتی، کمبود و محرومیت منجر خواهد شد.

نشانه 2. طرفتان پنهان کاری می کند.

یکی از عوامل اصلی موفقیت یک رابطه صداقت و اعتماد است. بنابراین اگر احساس می کنید که همسرتان پنهان کاری می کند و یا رفتار مشکوکی دارد، شاید بهترباشد در مورد رابطه تان با او تجدیدنظر کنید.

البته قبل از هر اقدامی از صحت آن مطمئن شوید و از قضاوت عجولانه بپرهیزید. وقتی مطمئن شدید به او بگویید که متوجه شده اید در حال انجام کاری مخفیانه است و شما از اینکه آن را با شما در میان نگذاشته است ناراحت و آزرده هستید.

اگر همچنان احساس می کنید که پنهان کاری او ادامه دارد، شاید بهتر باشد او را فراموش کنید چون رکن اصلی رابطه شما، یعنی اعتماد، فرو ریخته است.

 

مراجعه به ادامه مطلب


ادامه مطلب

طبقه بندی: روابط دختر و پسر، بهبود روابط،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

[ یکشنبه 26 شهریور 1391 ] [ 08:42 ق.ظ ] [ Zahra ] [ نظرات ]

۲۳ راهکار تقویت هوشیاری

آیا فهرست خرید، نام همسایه، علت رفتن به خیابان و عنوان کتابی را که باید برای فرزندتان تهیه کنید، فراموش کرده اید!ناراحت نشوید زیرا فراموشی بعضی از مطالب اجتناب ناپذیر است. در بیشتر موارد فراموشی هیچ ارتباطی با بیماری آلزایمر و دیگر بیماری ها ندارد بلکه بیشتر به استرس، کار زیاد و تشتت فکری افراد مربوط می شود. آیا شما می خواهید حافظه فعال تری داشته باشید؟ نکاتی درباره فعالیت حافظه در «Readers digest» عنوان شده است که خواندنش خالی از لطف نیست.
1) از حافظه خود بهره ببرید ؛ این قانون طلایی قدرت مغز است. عملکرد مغز مانند ماهیچه هاست و هرچه بیشتر از آن استفاده شود، قوی تر می شود. تماشای برنامه های متعدد تلویزیونی، آشپزی، نظافت و خرید روزانه، هنگامی که به طور مرتب تکرار شود، قدرت مغز را کاهش می دهد.یادگیری مطالب جدید، تغییر برنامه های روزمره، گفت وگو، مسافرت های هیجان انگیز و ماجراجویی و… باعث بهبود عملکرد مغز می شود.
۲ ) مصرف ویتامین B کمپلکس؛ با بالا رفتن سن قدرت جذب ویتامین B از موادغذایی در بدن کاهش می یابد در صورتی که ویتامین B نیز برای داشتن حافظه قوی مهم است. لازم به ذکر است ۲ نوع مکمل دیگر که باید همراه ویتامین B مصرف شود و از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند، ویتامین «C و E» است.
۳ ) گنجاندن نان سبوس دار در رژیم غذایی؛ بیش از هر قسمت دیگر بدن، مغز متکی به گلوکز به عنوان سوخت است. این گلوکز از کربوهیدرات به دست می آید. بنابراین با مصرف میوه، سبزی ها، مواد سبوس دار، کربوهیدرات مورد نیاز بدن را تامین کنید.
۴ ) مصرف ماهی؛ ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ است که در حفظ و تقویت حافظه موثر است.
5) حداقل هفته ای یک بار در وعده شام از سبزیجات استفاده کنید؛ سبزیجاتی که میزان کمی چربی اشباع شده دارد و سرشار از فیبر است، به شما در کنترل میزان کلسترول کمک می کند. میزان بالای کلسترول به مرور زمان به رگ ها آسیب می رساند، همچنین روی کارکرد حافظه در درازمدت تاثیر منفی می گذارد و به روند بیماری های پارکینسون و آلزایمر سرعت می بخشد.
۶ ) از مصرف دسر در هنگام شب پرهیز کنید؛ این کار باعث کاهش وزن می شود که برای تقویت حافظه مفید است، چرا که نتیجه محققان سوئدی نشان می دهد که زنان و مردان چاق بیشتر با خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مواجه می شوند.
7) لوح فشرده یا نوار آموزشی گوش دهید؛ ۳ روز در هفته در هنگام پیاده روی سریع به سی دی های صوتی گوش دهید تا هم سالم تر باشید و هم حافظه فعال تری داشته باشید.
۸ ) پس از یادگیری و آموزش، خواب کافی داشته باشید؛ اگر برنامه جدید رایانه ای را آموزش می بینید، باید هنگام شب خواب خوبی داشته باشید. نتایج تحقیقات انجام گرفته در دانشگاه هاروارد نشان می دهد، خواب شب توانایی یادآوری مطالبی را که در طول روز یاد گرفته اید، بهبود می بخشد.
۹ ) مصرف مریم گلی و لیمو؛ نتایج چند بررسی و تحقیق نشان داده است، تاثیر ضدالتهابی مریم گلی ساعت ها پس از مصرف آن، مغز را تقویت می کند. علاوه بر آن آنتی اکسیدان موجود در لیمو برای حفظ فعالیت سلول ها مهم است.
۱۰ ) تماشای برنامه های آموزشی تلویزیون؛ تماشای برنامه های آموزنده بیشتر از سریال های خانوادگی مغز و حافظه را فعال و تقویت می کند.
۱۱ ) انگور را جایگزین شیرینی کنید؛ نتایج بررسی ها نشان داده است، افرادی که شیرینی های حاوی میزان بالایی از چربی های اشباع نشده مصرف می کنند، نسبت به دیگران ۲ برابر بیشتر در خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند. در حالی که آنتی اکسیدان و مواد دیگر موجود در انگور باعث بهبود جریان خون و سلامت کلی بدن می شود. بنابراین انگور جایگزین مناسبی برای شیرینی است.
۱۲) پودر کاری؛ محققان ایتالیایی دریافته اند، این ادویه آنزیمی را که از مغز محافظت می کند و مانع از بیماری آلزایمر می شود، تقویت می کند. از این ادویه در هنگام پخت غذا استفاده کنید تا علاوه بر طعم آن از مزایای تقویت کننده حافظه نیز بهره مند شوید.
۱۳ ) سویا؛ ماده موجود در این محصول علاوه بر حفظ و تقویت حافظه، مانع از ایجاد تغییر در پروتئینی که بیماری آلزایمر را ایجاد می کند، می شود.
۱۴ ) مطالعه روزانه؛ روزی یک ساعت کتابی را مطالعه کنید که از آن اطلاعات کمی دارید. با این کار فعالیت مغز افزایش می یابد و حافظه تقویت می شود.
۱۵ ) سرگرمی های هنری؛ با انجام هر نوع سرگرمی از نقاشی گرفته تا نواختن پیانو، مغز خود را فعال نگه دارید؛ این عمل علاوه بر تقویت حافظه مانع از اختلال مشاعر نیز می شود.
۱۶ ) حفظ شعر؛ حفظ کردن شعر یا شماره تلفن دوستان و یا نشانی بستگان ورزش خوبی برای سلول های مغز است.
17) کار متفاوتی انجام دهید؛ تغییر دادن مسیر خود به هنگام رفتن سر کار، نوشتن و… سلول های مغز را تقویت می کند
۱۸ ) گوش دادن به موسیقی هنگام ورزش؛ نتایج بررسی ها نشان می دهد این امر باعث می شود توان کلی مغز افزایش یابد.
۱۹ ) شرکت در کلاس ها ی آموزشی و ادامه تحصیل؛ در افرادی که تحصیلات بالاتری دارند، علایم بیماری آلزایمر کمتر دیده می شود.
۲۰ )چند کار را با هم انجام ندهید؛ اگر قصد دارید هنگام مکالمه تلفنی به ایمیل خود نیز نگاه بیندازید، به احتمال زیاد از مکالمه ای که انجام داده اید چیزی به یاد نخواهید داشت! انجام دادن چند کار با هم به مغز صدمه می زند.
۲۱ ) تخمه کدو بخورید؛ آهن موجود در این دانه، مغز را تقویت می کند.
۲۲ ) دقت داشته باشید؛ اسامی اشخاص یا مکان ها و اشیا را به خوبی به ذهن بسپارید. در بیشتر موارد علت فراموشی به دلیل فعالیت سیستم خودکار مغز هنگام انجام دادن کاری یا شنیدن حرفی است. اما اگر هنگام حرف زدن با کسی یا انجام کاری دقیق باشید، دچار مشکل فراموشی نمی شوید.
۲۳ ) انجام هر نوع کار و مطالعه در محیط آرام؛ آلودگی صوتی، توانایی مرور کردن مطالب را در مغز کاهش می دهد.
طبقه بندی: سلامت،
برچسب ها: راه های تقویت هوشیاری، هوشیاری بهتر، هوشیاری و بهبود آن، بهبود عملکرد مغز، سلامت بدن و روانشناسی،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

[ شنبه 25 شهریور 1391 ] [ 12:35 ب.ظ ] [ Amir Ahmadian ] [ نظرات ]
ماهی مون هی می خواست یه چیزی بهم بگه . تا دهنشو وا می کرد آب می رفت تو دهنش نمی تونست بگه . دست کردم تو آکواریوم درش آوردم . شروع کرد از خوشحالی بالا پایین پریدن . دلم نیومد دوباره بندازمش اون تو . اینقده بالا پایین پرید خسته شد وخوابیـــد . دیدم بهترین موقع است تا خوابه دوباره بندازمش تو آب. الان چند ساعته بیدار نشده یعنی فکرکنم بیدار شده دیده انداختمش اون تو قهر کرده و خودشو زده به خواب.این داستان رفتار بعضی از آدم هایی است که کنارمونند. دوستشون داریم و دوستمون دارند ولی ما رونمی فهمند و فقط تو دنیای خودشون دارند بهترین رفتار را با ما می کنند.


طبقه بندی: مطالب آموزنده،
برچسب ها: خانواده، دوست، محبت،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

[ جمعه 24 شهریور 1391 ] [ 08:02 ق.ظ ] [ Zahra ] [ نظرات ]
ایجاد ارتباط از راههای مختلفی صورت می پذیرد. سه راه حل كلی عبارتند از :

الف)        به حرفهای دیگران خوب گوش دهید

   یكی از روشهای مهم در برقراری ارتباط موثر و درك بهتر مخاطب خود و ایجاد شرایطی كه او نیز بتواند شما را بهتر درك كند، گوش دادن پویا است، كه هنریست همپای سخن گفتن و كسی كه بخوبی به صحبتهای دیگران گوش می سپارد می تواند رابطه خوبی با آنها برقرار كند. واژه" گوش دادن" توسط "كارل راجرز" در بررسیهای روانشناختی دهه های 1940 و 1950 مورد توجه قرار گرفت. "راجرز" به مهمترین مانع بر سر راه ایجاد ارتباط موثر اشاره می كند و در ضمن آن، درباره گرایش افراد به ارزیابی و داوری كردن در رابطه با نقطه نظرهای دیگران توضیح می دهد. او میگوید :

"ارتباط واقعی زمانی ایجاد می شود كه به سخنان مخاطب خود به خوبی گوش فرادهیم، منظور این است كه به گفته ها و طرز تلقی و نقطه نظر های مخاطب خود به گونه ای خاص گوش فرادهیم، متوجه گردیم او چه منظوری و چه احساسی دارد و به قالب فكری او در مورد حرفی كه می زند دقیق شویم. درك همدلانه، روش بسیار موثری است كه می تواند تغییرات فراوانی در شخصیت ایجاد كند" بنا براین گوش دادن موثر به مخاطب بدین معناست كه بتوان مانند او دید، شنید و احساس كرد. در واقع این نوعی همگام شده و برقراری ارتباط مؤثر است.

در رابطه با همگام شدن و همزبانی روحیه شما با مخاطبان، سرعت صحبت و حتی هم نفس شدن شما با آنها، ارتباط موثرتری ایجاد می كند و درك متقابل شما و او را به حداكثر می رساند. با همسان كردن روشهای ادراكی خود با مخاطبتان تضمین می كنید كه شما و او در سطح مشابهی ارتباط برقرار می سازید.

اما باید به این مساله توجه داشت كه حتی اگر منظور و نیت مخاطب خود را به درستی درك كنید، ممكن است هنوز در بسیاری مواقع اشخاص از معنای پنهان در پس پرده سخن خود آگاه نباشند. از جمله راههای اطلاع از معانی پنهان و در پس پرده، استفاده از كلید "چرا" است، اما كلمه پرسشی "چرا؟" نیز می تواند مشكلاتی ایجاد كند. وقتی از ما می خواهند برای گفته یا رفتار خود دلیلی بیاوریم، از ما سوالی شبیه"چرا دیر كردی؟" یا "چرا آن كار رابموقع انجام ندادی؟" می شود.این طرز سوال كردن گاه در شخص مخاطب احساس تحقیر و یا جبهه گیری ایجاد میكند، بخصوص اگر با لحنی متهم كننده مطرح شود، داوری منفی را به مخاطب شماانتقال می دهد.

راه دیگر برای اطلاع از معانی پنهان در پس سخنان دیگران،طرح كلمه سوالی "چه" است. این كلمه پرسشی و كلماتی چون چه كسی؟ كدام؟ كجا؟ اگر به شكل تهدید كننده ای مطرح نگردداغلب جواب های مشخصی فراهم میآورد.

در كل باید به این نكته توجه داشت كه سؤالاتی كه با "چه؟" شروع می شوند، درمقایسه با جملاتی كه با "چرا؟" شروع میشوند جواب مشخصتری به دست می دهد. طرح جملات سوالی با "چرا؟" اغلب منجر به تعمیم دادن یا گرفتن موضع تدافعی، میشود.

مراجعه به ادامه مطلب

این مطلب به درخواست خوانندگان وبلاگ قرار داده شد

ادامه مطلب

طبقه بندی: ارتباط اجتماعی،
برچسب ها: ارتباط اجتماعی، روابط اجتماعی، راه های افزایش روابط اجتماعی، اجتماعی، روابط اجتماعی خوب،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

[ پنجشنبه 23 شهریور 1391 ] [ 03:19 ب.ظ ] [ Amir Ahmadian ] [ نظرات ]
همه ما هنگام مواجهه با یك آدم جدید كه قرار است نقش مهمی در زندگی آینده ما بازی كند با این سؤال روبه‌رو می‌شویم كه چگونه با او رفتار كنیم تا محبوب و مقبول او شویم؟ از كجا بدانیم او چگونه رفتاری را می‌پسندد؟ اصلا چطور خیلی سریع این آدم را بشناسیم؟


جواب اینگونه سؤال‌ها در قانون طلایی «جوری با آدم‌ها رفتاركن كه خودشان دوست دارند با ایشان رفتار شود» خلاصه می‌شود.اما حالا از كجا بدانیم این دوست جدید یا همكلاسی یا همكار یا خواستگار، دوست دارد كه چگونه با او رفتار شود؟نگران نباشید!

تمام اطرافیان شما در 4 گروه رنگی خلاصه می‌شوند كه شما با شناخت این 4 رنگ و خصوصیات و نقاط ضعف و قوت آنها می‌توانید به سادگی رفتار خود را با آنها تطبیق دهید و از راهی میانبر به محبوب‌ترین فرد نزد هر جمع و فردی تبدیل شوید.برای آنكه موفق به كشف رنگ دیگران شوید، بهتر است اول رنگ خودتان را كشف كنید، در واقع اولین قدم در شناخت دیگران، شناختن خودتان است.

رنگ خود را كشف كنید


در هر شماره بین دو گزینه الف و ب از صفر تا 3 به گزینه‌ای كه نزدیك‌ترین جواب با توجه به شخصیت شماست، امتیاز دهید.

مثال: اگر مورد الف خیلی شبیه جواب شماست و ب خیلی از شما دور است، به «الف» نمره 3 و به «ب» نمره صفر دهید یا مثلا اگر الف از ب به شخصیت شما نزدیك‌تر است، به « الف» نمره 2 و به « ب» نمره یك دهید.

جواب‌ها را بر پایه شخصیت واقعی خود انتخاب كنید نه شخصیت ایده‌آل و رؤیایی‌تان تا جواب نهایی رنگ غالب بر شما را به درستی نشان دهد.

1)الف: من خیلی راحت با آدم‌ها ارتباط برقرار می‌كنم و روابطم را با دیگران راحت گسترش می‌دهم.

1)ب: معمولا به سختی با آدم‌ها ارتباط برقرار می‌كنم و نمی‌توانم روابطم را با ایشان گسترش دهم.

2)الف: معمولا به كندی واكنش نشان می‌دهم.
2) ب: معمولا خیلی سریع واكنش نشان می‌دهم.

3)الف: معمولا از اینكه وقتم را در اختیار دیگران قرار دهم، استقبال نمی‌كنم.
3)‌ب: معمولا از اینكه وقتم را در اختیار دیگران قرار دهم كاملا راضی هستم و از آن استقبال می‌كنم.

4) الف: در گردهمایی‌های اجتماعی و مهمانی‌ها، اول خودم را معرفی می‌كنم.
4) ب: در گردهمایی‌های اجتماعی و مهمانی‌ها منتظر می‌مانم تا بقیه خودشان را معرفی كنند.


5) الف: معمولا در زمان گفت‌وگو با دیگران بر علایق و موضوعات مورد نظر آنها تمركز می‌كنم حتی به قیمت دور شدن از موضوع اصلی بحث!
5) ب: معمولا در زمان گفت‌وگو با دیگران بر مشكلات، وظایف و مسائل اصلی تمركز می‌كنم.


6) الف: معمولا خیلی قاطع عمل نمی‌كنم و نسبت به روند كند اطرافم صبور هستم.
6) ب: معمولا خیلی قاطع هستم و تحمل روند كند اتفاق‌های اطراف را ندارم.


7) الف: معمولا تصمیماتم را بر پایه شواهد و حقایق می‌گیرم.
7) ب: معمولا تصمیماتم را بر پایه احساسات و روابط می‌گیرم.


8) الف: معمولا به طور خودجوش درمباحث گروهی شركت می‌كنم.
8) ب: به ندرت در مباحث گروهی شركت می‌كنم.


9) الف: معمولا ترجیح می‌دهم با بقیه كار كنم و تا جایی كه می‌توانم به آنها یاری برسانم و از آنها حمایت كنم.

9) ب: ترجیح می‌دهم به طور مستقل و انفرادی كار كنم و وظایف و جایگاه دیگران را به ایشان گوشزد كنم.

10) الف: معمولا سؤال می‌كنم و محتاطانه و غیرمستقیم صحبت می‌كنم.
10) ب: معمولا هنگام صحبت كردن


به طور مستقیم روی موضوعات اصلی تاكید می‌كنم.
11) الف: معمولا درمورد ایده‌ها، نظرات و نتایج تمركز می‌كنم.
11)ب: معمولا روی افراد، رفتارشان و احساسات‌شان تمركز می‌كنم.


12)الف: هنگام صحبت، از حركات دست و بدن، میمیك صورت و تن صدایم كمك می‌گیرم.
12) ب: هنگام صحبت، از حركات بدن و صورت و تن صدایم كمكی نمی‌گیرم.


13) الف: به راحتی انتقادات و دیدگاه‌های دیگران را می‌پذیرم.
13) ب: به سختی انتقادات و دیدگا‌ه‌های دیگران را می‌پذیرم.


14) الف: معمولا ریسك نمی‌كنم ولی به طور حساب‌شده و قابل پیش‌بینی رفتار می‌كنم.
14) ب: معمولا ریسك‌ها را می‌پذیرم و
به طور ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی رفتار می‌كنم.


15) الف: معمولا ترجیح می‌دهم احساسات شخصی‌ام را بروز ندهم و فقط در مواقعی كه لازم می‌بینم بروز دهم.

15) ب: ابراز احساسات و صحبت كردن درباره احساساتم با دیگران برایم امری عادی و طبیعی است.

16) الف: معمولا دنبال تجربه‌ها و موقعیت‌های تازه می‌گردم.
16) ب: معمولا موقعیت‌ها و روابط شناخته‌شده و آشنا را انتخاب می‌كنم.


17) الف: به برنامه‌ریزی‌ها و علایق و نگرانی‌های بقیه، علاقه و توجه نشان می‌دهم.
17) ب: فقط به برنامه‌ها و علایق و نگرانی‌های خودم توجه نشان می‌دهم و در جهت آنها قدم برمی‌دارم.

18) الف: معمولا به چالش‌ها به آرامی و غیرمستقیم و با خونسردی جواب می‌دهم.
18) ب: معمولا به چالش‌ها سریع، مستقیم و روشن جواب می‌دهم.

پاسخ ها در ادامه مطلب

 با این خود شناسی رنگ خود را کشف کنید!

ادامه مطلب

طبقه بندی: تست های روانشناسی،
برچسب ها: خودشناسی رنگ، من چه رنگی هستم؟، روانشناسی رنگ، من چه رنگی دوست دارم، رنگ من چیست؟، من چه رنگی دارم؟،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

[ پنجشنبه 23 شهریور 1391 ] [ 09:28 ق.ظ ] [ Amir Ahmadian ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

تعداد کل صفحات : 4 :: 1 2 3 4

نظر سنجی
مهمترین آرزوی شما ؟ ( صادقانه و واقع بینانه )


درباره وبلاگ

همانطور که سلامت جسم برای همه ما مهم است, سلامت روان هم مهم است...
پس:
کسانی که سراغ روان شناس می روند بیمار نیستند
و کسانی که روان شناس می شوند دنبال بیمار نیستند
ما فقط کنار هم ایم تا لحظاتی که می پرسیم "چرا ما؟" به همدیگر بهترین زندگی را هدیه دهیم

" امیدواریم وبلاگ روانشناسی سهمی در موفقیت شما توی زندگیتون داشته باشه ، هرچند این موفقیت حاصل اراده شماست و ما فقط واسطه ایم... "
" به امید روزی که همه مردم سرزمین من لبخند به لب داشته باشند... "

" وبلاگ منتخب میهن بلاگ،مجله موفقیت و راه موفقیت "
مطالب برتر و پر بازدید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب