روانشناسی
جدیدترین تست های روانشناسی در www.ravanshena30.ir
قالب وبلاگ

مردی در کنار جاده، دکه ای درست کرد و در آن ساندویچ می فروخت.
چون گوشش سنگین بود، رادیو نداشت، چشمش هم ضعیف بود، بنابراین روزنامه هم نمی خواند.
او تابلویی بالای سر خود گذاشته بود و محاسن ساندویچ های خود را شرح داده بود.
خودش هم کنار دکه اش می ایستاد و مردم را به خریدن ساندویچ تشویق می کرد و مردم هم می خریدند.

کارش بالا گرفت لذا او ابزار کارش را زیادتر کرد.
وقتی پسرش از مدرسه نزد او آمد .... به کمک او پرداخت.

سپس کم کم وضع عوض شد.
پسرش گفت: پدر جان، مگر به اخبار رادیو گوش نداده ای؟ اگر وضع پولی کشور به همین منوال ادامه پیدا کند کار همه خراب خواهد شد و شاید یک کسادی عمومی به وجود می آید.
باید خودت را برای این کسادی آماده کنی.

پدر با خود فکر کرد هر چه باشد پسرش به مدرسه رفته به اخبار رادیو گوش می دهد و روزنامه هم می خواند پس حتماً آنچه می گوید صحیح است.
بنابراین کمتر از گذشته نان و گوشت سفارش داده و تابلوی خود را هم پایین آورد و دیگر در کنار دکه خود نمی ایستاد و مردم را به خرید ساندویچ دعوت نمی کرد.
فروش او ناگهان شدیداً کاهش یافت.
او سپس رو به فرزند خود کرد و گفت: پسرجان حق با توست!
کسادی عمومی شروع شده است…


آنتونی رابینز یک حرف بسیار خوب در این باره زده که جالبه بدونید: 

اندیشه های خود را شکل ببخشید در غیر اینصورت دیگران اندیشه های شما را شکل می دهند. خواسته های خود را عملی سازید وگرنه دیگران برای شما برنامه ریزی می کنند.طبقه بندی: مطالب آموزنده، داستان ها،
برچسب ها: اندیشه، قدرت ذهن، قدرت فکر، تفکر، داستان،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ چهارشنبه 31 خرداد 1391 ] [ 01:39 ب.ظ ] [ Kiana ] [ نظرات ]

با کتاب شوخی کنید
وقتی تلویزیون تماشا می کنید یا با دوستتان صحبت می کنید، لبخندی بر لب دارید و راحتید، اما وقتی از کتاب و مطالعه صحبت می شود و به سراغ درسها می روید جدی و محکم و اخمو می شوید.
در روان شناسی حافظه و یادگیری گفته می شود: مطالبی که بار هیجانی بیشتری دارند، بیشتر در حافظه می مانند و بهتر به خاطر آورده می شوند چرا که هیجان، علاقه، تمرکز، و ورود مطلب به حافظه را موجب می شود. مثالی بزنیم: من به شما می گویم: همسایه ۱۸ سال قبلتان یادتان می آید؟ شما می گویید: نه. می گویم: همان که دو بچه کوچک داشت. می گویید: نه، به خاطر نمی آورم. می گویم: همان که پدرش فروشنده لباس بود و شما باز هم به خاطر نمی آورید. می گویم: همان که خانه شان آتش گرفت. یک مرتبه همه چیز در ذهنتان زنده می شود چرا که آتش گرفتن، بار هیجانی مؤثری داشته است. اگرچه آتش گرفتن، یک هیجان منفی در شما ایجاد کرده بود، در هر حال هیجان انگیز بود و همین هیجان باعث شده بود که شما خاطره آن را به خوبی به خاطر بسپارید.


با کتاب خود شوخی کنید. مثالهایی مهیج، شادی آفرین و حتی خنده دار بزنید. این موضوع به علاقه و تمرکز شما کمک زیادی می کند. بعد از این که خواندید الکترون در سیم حرکت می کند و به مقاومتی مثل لامپ برخورد می کند و لامپ را روشن می نماید، به زبان خودتان بگویید: موتور سوار (الکترون) در خیابانی خلوت (سیم) به سرعت حرکت می کند که ناگهان به دیواری (مقاومت) برخورد می کند و آن وقت احساس می کند که پروانه ها دور سرش می چرخند (روشن می شود).
هرچه می توانید به سخت ترین مطالب کتاب بار هیجانی مثبت بدهید و آن را بخوانید. وقتی که سدیم روی آب شناور است، به شدت حل می شود و اگر کبریتی بزنیم، بالای آن شعله ور می شود. تصور کنید اگر کسی در حال آب خوردن باشد و سدیمی در آب بیندازیم و به آن کبریت بزنیم، سبیلهایش می سوزد. اگر بخواهید می توانید با زبان خوشایند خودتان با تمام مفاهیم کتاب شوخی کنید. اگر در بحث گشتاور مثالی از الاکلنگ می آورند فقط به خاطر آن است که بازی مهیج الاکلنگ، گشتاور را در ذهن شما وارد کند. شما باید زرنگی کنید و مثالی مهیج بزنید.
با کتاب آنچنان شاد و مهیج برخورد کنید که گویی به دوست داشتنی ترین دوست خود رسیده اید.


توجه به لذتهای نهایی، نه دشواری مسیر
برای شروع هر کار باید این را بپذیرید که دشواریهای در مسیر وجود دارد و تلاش لازم است. پذیرش دشواری مسیر و رنج راهی که در پیش دارید شما را برای مقابله با این دشواریها و پیشرفت آماده می کند. عدم پذیرش این که هر مسیری با دشواری رو بروست به ویژه در آغاز راه، شما را افسرده و ناراحت می کند.
همین تمرینات تمرکز را در نظر بگیرید. ممکن است در ابتدا برایتان خیلی مشکل باشد ولی به تدریج که جلوتر می روید، تمرینات، ساده تر و قابل قبول تر می شود. برای میل پیدا کردن به انجام هر کار، باید به لذتهای پایان کار توجه کنید و به هیچ عنوان به دشواریهای مسیر فکر نکنید.
اگر باید روزی بیست صفحه مطالعه کنید، فکر خود را به رنج روزی بیست صفحه مطالعه متمرکز نکنید. بلکه به لذتهای نهایی که نصیبتان می شود توجه کنید. آنچه شما را به تلاش پیگیر و مستمر وا می دارد، میل به جذب لذتهاست. کسانی از کوه بالا می روند و قله را فتح می کنند که لذت رسیدن به قله را در ذهن می پرورانند. این افراد در طول مسیر هرگز به دشواری راه نمی اندیشند بلکه خود را در آن بالا مجسم می کنند و به این فکر می کنند که از آن بالا همه چیز زیباست. همین شوق ذهنی باعث می شود که آنها به راحتی، دشواری مسیر را بپذیرند و پیش بروند. حال آنکه اگر آنان تمام ذهنشان را معطوف به دشواری مسیر می کردند و مدام به این فکر می کردند که چقدر تا پایان راه باقی است، این رنج که در ذهنشان مجسم می شد، به سرعت آنها را خسته می ساخت.


همین که فکر خود را بر این متمرکز کنید که در پایان امتحانات چه نمرات درخشانی می گیرید و به لذت شکوه آن لحظه فکر کنید، این قدرت را پیدا می کنید که سختیهایی را که از ساعتها مطالعه و درس خواندن متحمل می شوید، به راحتی پشت سر بگذارید.
مدام در ذهن خود موفقیتهای نهایی را مجسم کنید. همچون ورزشکاری که به شوق لذتِ داشتن بدنی ورزیده و جسمی آماده در پایان کار، رنج زود بیدار شدن و سختی تمرینات را متحمل می شود. یادتان باشد همیشه این توجه به لذتهاست که تمرکز و علاقه ایجاد می کند.


اشتباه در برنامه ریزی
همین جا لازم است که به برنامه ریزی غلط و پیگیری نادرست برنامه های درسی اشاره کنیم. برنامه هایی که برای یک روز حجم زیادی از مطالب را در بر می گیرد، عملاً به خاطر همین حجم زیاد، تنفر ایجاد می کند. عده ای، وقتی برنامه ریزی می کنند که مثلاً از فلان کتاب، روزی یک صفحه مطالعه کنند، به جای آن که برنامه همان روز را اجرا کنند، مدام کتاب را ورق می زنند که چه راه زیادی باقی مانده است و همین توجه به دشواری مسیر طولانی بودن راه، شوق و علاقه و تمرکز را در آنها از بین می برد. از اجرای برنامه های روزانه فقط برنامه همان روز را انجام دهید و مطلقاً به این که “چند صفحه مانده” فکر نکنید. اشتباه بیشتر داوطلبان کنکور که باید تمام کتابهای چهار سال دبیرستان را بخوانند این است که پس از مدتی در ذهن خود به طولانی بودن راه فکر می کنند. باید همیشه به خاطر داشته باشید که هر روز فقط برنامه همان روز را اجرا کنید.


تعیین هدف
یکی از عوامل مهم در ایجاد تمرکز حواس و افزایش دقت در هنگام مطالعه، آگاهی از هدف مطالعه است. حتماً پیش از مطالعه برای خود مشخص کنید که هدفتان چیست. گفتن “هدف من یادگیری این فصل است.” یا “هدفم این است که نمره خوبی بگیرم.” و . . . بسیار نادرست است. چرا که اینها هیچ کدام هدف نیستند. اهداف، وقتی قابل دسترسی اند که مشخص، دقیق، روشن و واضح باشند. شما باید هدفها را از داخل فصلها استخراج کنید. مثلاً بگویید: هدف من این است که بدانم چرا انقلاب مشروطه شکست خورد. هدف من این است که بدانم فرق توندرا و تایگا چیست. هدف من این است که بدانم در آینه های مقعر، افزایش فاصله کانونی چه تغییراتی در تصویر ایجاد می کند. و . . .
همه این اهداف مشخص، جزیی و روشن هستند و به ذهن، برنامه می دهند. اشخاصی که قبل از مطالعه با طرح پرسشهایی برای خود، ذهنشان را مشتاق و جستجوگر می کنند. در تمام لحظات مطالعه به دنبال جواب هستند و این هدفمندی ذهن باعث می شود که به راحتی تمرکز حواس داشته باشید. باید همیشه به خاطر داشته باشید که هر روز فقط برنامه همان روز را دنبال کنید. هنگامی که شما در جستجوی یک هدف هستید، به اهداف دیگر نیز دست پیدا می کنید.

شاید خیلی از شما نگران باشید که اگر با یک هدف مشخص و جزیی پیش بروید، از مطالب دیگر که باید یاد بگیرید، باز بمانید. اما چنین اتفاقی نمی افتد. شما چند سؤال طرح می کنید تا ذهن خود را مشتاق و جستجوگر و متمرکز کنید. اهداف دیگر، خود به خود جذب شما می شود.
هدفدار بودن ذهن، هنگام مطالعه خیلی مهم است. آن قدر که ما می گوییم: یا مطالعه نکنید یا قبل از آن برای ایجاد تمرکز حواس در مطالعه، هدف خود را تعیین کنید
.
طبقه بندی: روش های مطالعه،
برچسب ها: درس خواندن، فصول امتحان، افزایش تمرکز، افزایش گنجایش ذهن،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ چهارشنبه 31 خرداد 1391 ] [ 09:02 ق.ظ ] [ * hedieh * ] [ نظرات ]
 انرژی ندارید؟ قوایتان تحلیل رفته است؟ ساعات خوابتان كافی نیست تا احساس نشاط كنید؟ این علائم نشانه های خستگی مفرط است.
 
مانند بسیاری از افراد احساس می كنید آنچه كه لازم است را انجام می دهید. هر زمان كه بتوانید استراحت كرده، ساعات خوابتان كافی وقابل قبول است اما هنگام بیدار شدن این احساس را دارید شبی كه سپری كرده اید فایده ای نداشته و در عرض روز در جستجوی مكانی برای استراحت هستید.

بسیاری از افراد از اختلال خواب و احساس خستگی مفرط رنج می برند اما گاهی دلایل این پدیده تا حدودی ناشناخته و حتی عجیب است.

وجود باكتری های مضر در روده

دو سوم از مردم جهان از مشكل وجود یك باكتری به نام H. Pylori  یا Helicobacter pylori  رنج می برند كه به ویژه مخاط معده را آلوده می كند. این باكتری مضر در صورت گسترش به  بافت های حفاظتی معده حمله كرده و معده را در برابر زخم ها و آسیب های كم و بیش عمیق دیواره معده آسیب پذیر می كند. هنگام خواب ، اسیدی كه معده برای هضم غذا ترشح می كند از خراش هایی كه توسط این باكتری در دیواره معده ایجاد شده ، خارج می شود. سپس اسید به مری راه یافته و موجب گلودردی می شود كه خواب عمیق و آسایش بخش را مختل می كند. در عین حال،‌ احساس  خستگی به دلیل كم خونی ناشی از زخم هایی‌كه در معده ایجاد شده اند، افزایش می یابد.

راه حل مراجعه به پزشك برای تشخیص باكتری و ارائه درمان مناسب است.

تنفس نامنظم

تنفس منظم در حال خواب موجب می شود اكسیژن كافی به بدن و اندام های مختلف آن برسد. هنگام خواب گاهی تنفس به دلیل تجمع مخاط  یا عوامل دیگر در انتهای گلو راه عبور اكسیژن از طریق بینی به سوی ریه ها را محدود می كند. طبیعتا این انسداد موجب می شود تا بیشتر از طریق دهان تنفس كنید كه مطالعات اخیر نشان می دهد تنفس از طریق دهان چندان مفید نبوده و كمبود اكسیژن در بدن منجر به احساس خستگی عمومی می شود.

راه حل؟ صبح و شب با یك محلول شستشوی  دهان یا آب نمك غرغره كرده تا مخاط یا موادی كه راه گلو را تنگ می كنند از بین رفته و اكسیژن  راه كافی برای رسیدن به ریه ها را داشته باشد. به این ترتیب ، صبح با انرژی  كافی از خواب بیدار می شوید.

نوشیدن قهوه صبحگاهی ،ایده ای خوب اما غلط

برای بسیاری از افراد نمی توان روز را بدون نوشیدن یك قهوه خوب یا چای آغاز كرد. اما مصرف قهوه پس از بیدار شده موجب افزایش آنی و بیش اندازه متابولیسم ( سوخت و ساز) شده كه سپس ناگهان روند آن كاهش می یابد. این گسست موجب كاهش قابل توجه انرژی در ارگانیسم می شود. علاوه بر این، كافئین به روی آب بدن تاثیر می گذارد. پس از بیدار شدن شما ساعات زیادی را در بیرون سپری كرده بی آنكه آب كافی به بدنتان برسانید. پس نوشیدن قهوه از دست دادن آب بدن را تشدید كرده كه در خستگی بیشتر موثر است.

راه حل؟ نوشیدن یك لیوان آب هنگام بیدار شدن برای خنثی كردن اثر كافئین.

لباس های بیش اندازه راحت

پوشیدن لباس های گشاد و بیش از اندازه راحت بدن را به سوی وضعیت استراحت و شل شدن سوق می دهند. بنابراین به طور طبیعی بدن در حال استراحت قرار گرفته و میزان تنفس كاهش می یابد.
همچنین مطالعات نشان می دهند رنگ لباس ها نقشی مهم ایفا می كنند. در واقع، لباس های تیره ترشح ملاتونین كه موجب خواب آلودگی می شود را تحریك می كنند.

راه حل؟ لباس هایی با برش مناسب كه موجب می شوند بدن به وضع شل شدن دچار نشود و ناگزیر باشید در وضعیت درست بنشینید را به تن كنید. همچنین لباس های سفید و روشن ترشح هورمون سراتونین كه موجب سرحالی می شود را تحریك می كنند. در عین حال، فعالیت مغز را سرعت بخشیده و  اعتماد بنفس را افزایش می دهند.
طبقه بندی: موفقیت و آرامش،
برچسب ها: ارامش، فرار از خستگی، خواب، استراحت،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ سه شنبه 30 خرداد 1391 ] [ 09:01 ق.ظ ] [ * hedieh * ] [ نظرات ]
                                                                                                                                                                              بعضی‌ها دوست دارند، موسیقی‌های پرهیجان گوش دهند‌. این نوع موسیقی‌ها‌، موسیقی عامه‌پسند هستند که کلیشه‌های ریتمیک‌، ملودی خاص و ریتم شش‌ و هشت دارند‌. به این نوع موسیقی‌ها هیستریک می‌گویند‌. این نوع موسیقی‌ نیاز به دقت زیادی ندارد و باعث ایجاد لذت و شادی می‌شود‌.
به عبارت دیگر موسیقی هیستریک دارای تم‌هایی است که باعث تحریک هیجانات می‌شود و قبل از اینکه خوب شنیده شوند، افراد را به هیجان می‌آورند‌. جالب است بدانید از نظر روان‌شناسی نشاط با هیجان فرق می‌کند و این نوع موسیقی‌ها فقط باعث هیجان می‌شوند و نشاط‌آورنیستند‌. اگرچه این موسیقی‌ها هیجانی‌اند‌ اما موسیقی‌های ارزشمندی محسوب نمی‌شوند.


ادامه مطلب

طبقه بندی: خبر های روانشناسی، موفقیت و آرامش، مطالب آموزنده،
برچسب ها: معجزه ی موسیقی، موسیقی، تاثیر موسیقی بر روان، موسیقی و آرامش روح، موزیک، اثرِ موسیقی، music،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ دوشنبه 29 خرداد 1391 ] [ 05:48 ب.ظ ] [ Kiana ] [ نظرات ]

دقت كرده‌اید وقتی استرس دارید و نمی‌توانید آرام باشید، چه نوع خوراكی‌هایی را انتخاب می‌كنید و می‌خورید؟ اگر یك بار وقتی عصبانی هستید به این نكته توجه كنید، حتما متوجه می‌شوید هنگام عصبانیت و در شرایطی كه استرس دارید، كمتر از مواد غذایی سالم و مفید استفاده می‌كنید.

علاوه بر این، گاهی ممكن است وقتی استرس دارید و حالتان اصلا خوب نیست، تصمیم بگیرید با خوردن مواد غذایی خاصی مانند شیرینی و شكلات، احساسات‌تان را كنترل كنید كه متخصصان به این حالت پرخوری‌عصبی می‌گویند. در این مواقع، معمولا افراد ترجیح می‌دهند غذاهای پركالری بخورند، حتی اگر خیلی هم گرسنه نباشند.

بنابراین بهترین كار این است كه برای جلوگیری از افزایش وزن ناشی از استرس و همچنین كاهش خطر ابتلا به چاقی، استرس‌تان را كنترل كنید. بدون شك هنگامی كه استرس كمتری دارید و بهتر می‌توانید با اتفاقات زندگی روزمره كنار بیایید، حتما پیروی از رژیم غذایی مناسب و متعادل و ورزش كردن منظم و مداوم نیز كاری ساده‌تر خواهد بود.

پس بهتر است هنگامی كه استرس دارید، این موارد را هم تجربه كنید، شاید بتواند در پیشگیری از ایجاد چاقی و اضافه وزن به شما كمك كند:

1ـ علائم هشداردهنده استرس را بشناسید؛ مواردی مانند بی‌قراری، تحریك‌پذیری و اضطراب نشان‌دهنده استرس است.

2ـ قبل از این ‌كه چیزی بخورید، از خودتان بپرسید «چرا باید این غذا را بخورم؟» به این معنا كه باید بدانید واقعا گرسنه هستید یا این ‌كه فقط برای مقابله با استرس این كار را انجام می‌دهید.

3ـ اگر گرسنه نیستید ولی می‌خواهید چیزی بخورید، سعی كنید مشغول كار دیگری مانند نوشتن یا كتاب خواندن شوید تا فكرتان از خوردن آزاد شود.

4ـ هیچ‌وقت هنگام عصبانیت و استرس، وعده‌های اصلی غذا را حذف نكنید؛ این مورد بخصوص در مورد حذف صبحانه اهمیت بیشتری پیدا می‌كند و در هیچ شرایطی نباید آن را كنار بگذارید.

5ـ خوراكی‌هایی كه براحتی در دسترس است و برای مصرف نیاز به كار زیادی ندارد، بشناسید و سعی كنید آنها را در خانه یا محل كارتان نگهداری نكنید؛ تنقلاتی مانند چیپس و پفك از این گروه مواد است.

6ـ وقتی استرس دارید، به كارهایی كه انجام می‌دهید دقت كنید تا متوجه الگوی رفتاری‌تان شده و به كمك شیوه‌ای صحیح با آن مقابله كنید؛ البته در این مرحله باید مهارت‌های حل مساله را هم بیاموزید تا بتوانید به بهترین شیوه مشكل‌تان را حل كنید.

7ـ سعی كنید تكنیك‌هایی برای آرام كردن خودتان یاد بگیرید؛ به كمك این تكنیك‌ها نه‌تنها از چاقی پیشگیری می‌كنید بلكه بسیاری از مشكلات ناشی از استرس نیز حل می‌شود.

8ـ فعالیت بدنی منظم و مناسب را فراموش نكنید و همیشه طبق برنامه مشغول ورزش شوید

9ـ به مقدار كافی بخوابید و به دلیل استرس خوابتان را كم نكنید.

اگر از این شیوه‌ها كمك گرفتید ولی متوجه تغییری در رفتار یا شیوه برخوردتان با استرس نشدید، حتما با فردی متخصص مشورت كنید تا او راه‌حل مشكل‌ را به شما نشان دهد.
طبقه بندی: استرس و اضطراب،
برچسب ها: استرس، اضافه وزن، چاقی، ارتباط استرس با چاقی، افزایش وزن، اضطراب،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ دوشنبه 29 خرداد 1391 ] [ 09:00 ق.ظ ] [ * hedieh * ] [ نظرات ]

نکاتی برای افزایش عشق و علاقه
در زندگی مشترک هدفی را انتخاب کنید و به آن پای بند باشید. یکی از این اهداف می تواند تربیت یک فرزند خوب باشد. در عصری که ما زندگی می کنیم علائق انسان ها به سمت لذت گرایی سوق پیدا کرده و به همین دلیل فکر می کنند وجود فرزند جلوی تمامی کارها و لذت های آنان را در زندگی می گیرد اما بعد از چند سال دچار پوچی می شوند زیرا حضور فرزند خود یکی از اهداف مهم زندگی است. به هر حال اگر می خواهید دچار روزمرگی نشوید بهتر است علایق مشترکتان را بشناسید و برای آنها برنامه ریزی کنید تا زندگی تان حالت پوچی به خود نگیرد.
هر روز چند کلمه نشاط آور و شادی بخش به خود تلقین کنید.
 تا آنجا که می توانید درباره شغل و حرفه همسرتان، اطلاعات لازم را کسب کنید.


 هرگونه کاری که برای پیشرفت کار همسرتان از دست شما برمی آید به وی ارائه دهید.
 در خود حس خوش خلقی و شوخ طبعی ایجاد کنید.
 شکایت ها و گله های مهم خود را «به آرامی» مورد بحث قرار دهید.
 برای چیزهای جزیی و لطف های کوچکی که از همسرتان می بینید قدردانی کنید.


وقت شناس باشید و هر مطلب را در وقت خودش بیان کنید. گاهی اوقات بابت مساله ای که ناراحت هستید و سطح هیجان شما بالاست و از طرفی همسرتان هم خسته از کار روزانه است، اگر در این زمان مساله را باز کنید، با توجه به هیجان بالای شما و آماده نبودن همسرتان کار به دعوا ختم می شود و این یعنی وقت شناس نبودن!
 بگذارید همسرتان احساس کند که شما پشتیبان او هستید.
 در شادی ها و ناکامی ها همواره مونس و همدم واقعی یکدیگر باشید.
 پس از ازدواج، مانند دوران مجردیتان به والدین خود متکی نباشید.
 

در زندگی زناشویی، بردبار و صبور باشید. هر گاه بخواهید به تنهایی قدم بردارید، می توانید هر جا که دوست داشتید قدم بگذارید ولی هنگامی که با یک نفر دیگر هستید قدم های شما باید با او هماهنگ باشد.
ریشه ازدواج خود را با اندیشه مشترک، دقت، توجه، مهر، محبت و حسن تفاهم تقویت کنیم. چنانچه علف های هرز را سریع از بین ببریم، گیاه کامل رشد می کند. در ازدواج نیز علف های هرز وجود دارند اما باید نسبت به آنها آگاه باشیم تا پس از پیدایش، آنها را از بین ببریم. افکار منفی، قضاوت ها، استنباط های غلط و یک طرفه به قاضی رفتن، همچون علف های هرز در زندگی ما رشد می کنند. باید مواردی را که در زندگی ما تاثیر می گذارند و یا به مشکلاتمان دامن می زنند؛ مانند دخالت های دیگران، مشکلات اقتصادی و بیماری ها را بشناسیم و از رشد آنها جلوگیری کنیم.
 اگر مشکلی در رابطه خود احساس می کنید، در صورت لزوم با افراد مطلع مشورت کنید. مشاوران، روان شناسان و روانپزشکان به شما بصیرت و ادراک کافی می دهند و شما را از بیماری های زناشویی و اختلال های روانی – جنسی احتمالی آگاه می کنند.
 

بسیاری از افراد به ویژه آقایان اشتباهات خود را به سختی می پذیرند. اگر می خواهید رابطه ای سالم داشته باشید اشتباه خود را قبول کنید. وقتی کار خطایی انجام می دهید، آن را بپذیرید. به راحتی از آن نگذرید که انگار مشکل خاصی نبوده است و بهانه هم نیاورید.
 برای او فداکاری کنید. گاهی از نیازهای خود به خاطر چیزی که همسرتان می خواهد، صرف نظر کنید. این کار را اغلب خانم ها انجام می دهند و از نیازهای خود به خاطر اولویت دادن به نیازهای اعضای خانواده چشم پوشی می کنند.

 مراقب سلامتی همسرتان باشید

به او بگویید دوستت دارم. ابراز محبت کردن به شخصیت افراد مربوط می شود. کسانی که از روان سالمی برخوردار هستند مشکلی با ابراز علاقه کردن ندارند اما آن دسته از مردانی که شخصیت بیمارگونه دارند یا دچار غرور هستند نسبت به همسرشان، ابراز علاقه نمی کنند و با تکنیک های جادویی هم نمی توان آنها را به این کار وادار کرد و حتما باید تحت مشاوره قرار بگیرند اما در مورد مردانی که سالم هستند ولی با روحیات خانم ها آشنایی ندارند باید بدانند که در این دوره با توجه به اینکه فشار زندگی بر دوش خانم ها هم هست، آنها بیشتر احتیاج دارند تا از همسرشان ابراز محبت ببینند و بشنوند. اگر شما نیازی نمی بینید تا همسرتان بگوید دوستت دارم، دلیل نمی شود که خانمتان هم این عقیده و تفکر را داشته باشد.


 فراموش نکنید که شما و همسرتان با هم به صورت یک کل به نظر می رسید. نقاط ضعف و قوت شما مکمل یکدیگر می شود و همین هاست که شما را جذب یکدیگر می کند. باید آنچه را که شما را نسبت به او ناامید می کند در خود بشناسید و بپذیرید، آنچه را که در آن افراط کرده اید رها کنید، مواردی را که در آن کم کاری و قصور ورزیده اید با کوشش خود جبران کنید و در حقیقت از مهارت های ارتباطی ای که بلد نیستید، استفاده نکنید.
کاملا طبیعی است که بین یک زوج صفت های شخصیتی وجود داشته باشد که همخوانی ندارند و در افکار و عقایدشان اختلاف نظر وجود داشته باشد. زوجینی که می گویند نمی دانیم چرا دعوایمان می شود؟ به دلیل عدم آشنایی به صفات یکدیگر است. اگر بدانیم سر چه موضوعاتی اختلاف خواهیم داشت، می توانیم آنها را کنترل کنیم و چاله های اتوبان زندگی را بشناسیم تا در مواقع عبور ، دیگر در آن نیفتیم.
طبقه بندی: روابط دختر و پسر، بهبود روابط،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ یکشنبه 28 خرداد 1391 ] [ 07:06 ق.ظ ] [ Zahra ] [ نظرات ]

                               

بلوغ شخصیتی ابعاد مختلفی دارد. قبل از ازدواج حتما باید یک سری اختلالات شخصیتی را در خودتان و طرف مقابل بررسی کنید.

هرکسی می‌خواهد ازدواج کند، باید به یک حداقل‌هایی در زمینه‌های مختلف شخصیتی رسیده باشد. ازدواج بچه بازی نیست و اگر به اندازه کافی در این زمینه‌ها به بلوغ نرسیده باشیم، حتما یک جای کارمان می‌لنگد. رسیدن به این بلوغ‌های شش گانه همان درست بزرگ شدن است. با توجه به شرایط اجتماعی و خانوادگی، پسرهای ایرانی معمولا تا 28،27 سالگی به این بلوغ‌های شش گانه نمی‌رسند، پس خانم‌ها باید حواسشان به سن و سال همسر آینده هم باشد.


ادامه مطلب

طبقه بندی: مشاوره های متداول، جنسی و زناشوئی، مطالب آموزنده،
برچسب ها: ازدواج، انتخاب همسر، بلوغ شخصیتی برای ازدواج، همسرگزینی، نکات انتخاب همسر، زن و مرد، زندگی مشترک، تشکیل خانواده،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ شنبه 27 خرداد 1391 ] [ 12:22 ب.ظ ] [ Kiana ] [ نظرات ]

 

 

امسال از خودتان بپرسید چرا در سال گذشته به برخی از آرزوهایتان نرسیده‌اید؟ موانع رسیدن به آرزوها و خواسته‌‌ها را بیابید و  آنها را از سر راه بردارید.


مانع اول: پراکندگی

حتماً درباره‌ لیزر و کاربردهای آن زیاد شنیده‌اید، جالب اینجاست که لیزر همان نور معمولی است فقط مجتمع شده و دلیل خواصش هم همین متمرکز بودن آن است. ذهن ما هم وقتی پراکنده و آشفته است، کاری از دستش برنمی‌آید و نمی‌تواند ما را به سمت هدف پیش ببرد، اما وقتی تمرکز آن در یک نقطه جمع می‌شود قدرت لیزری پیدا می‌کند و نفوذش چند برابر می‌شود. ما به خواسته‌هایمان نمی‌رسیم، چون بر آنها متمرکز نمی‌شویم، ذهنمان پراکنده است و در لحظه، ممکن است چیز دیگری را طلب کند.


مانع دوم: نمی‌دانم چه می‌خواهم!

ما به خواسته‌هایمان نمی‌رسیم چون واقعاً نمی‌دانیم چه می‌خواهیم؟ گاهی هم به جای خودمان، اطرافیان، چیزهایی را که می‌خواهند به ما تحمیل می‌کنند و چون خواسته‌ها واقعاً مال ما نیستند و ما هم واقعاً آنها را نمی‌خواهیم، پس عملاً به آنها نمی‌رسیم.


گاهی خواسته خیلی بزرگ، غیر قابل دسترس و غیر واقعی است، گاهی هم این ما هستیم که لیاقت، یا بهتر بگویم آمادگی لازم را نداریم و انگار اصلاً به نفعمان نیست که در آن زمان بخصوص به آن خواسته بخصوص برسیم، پس به آنها نمی‌رسیم، به همین سادگی!


مانع سوم: خواسته‌‌های ناهماهنگ

ما به خواسته‌هایمان نمی‌رسیم، چون خواسته‌هایمان هماهنگ با ما نیستند، وقتی هم خواسته‌ای هماهنگ با ما نیست انرژی و توان ما را به هدر می‌دهد، حرکت‌مان را کند می‌کند و شاید هم اصلاً ما را از حرکت بازدارد. خواسته باید با علاقه، قابلیت، توانمندی و شرایط زمانی و مکانی ما هماهنگی داشته باشد، نباید کلیشه‌ای، تکراری و تابع مد باشد. وقتی خواسته با ما هماهنگ نیست، به خواسته‌ها نمی‌رسیم.


مانع چهارم: رها کردن خواسته‌‌ها

یا درخواستتان روشن و مشخص نبوده (یعنی مبهم و غیر واضح بوده) و یا به اندازه کافی صبر نکرده‌اید (یعنی زود احساس ناکامی کرده و عجولانه رو به بی‌قراری آورده‌اید)، شاید هم اصلاً دریافت آنچه درخواست کرده‌اید، صلاحتان نیست، یا به علت هماهنگ نبودن خواسته‌ خود با احساس درونی‌تان نمی‌توانید رسیدن به خواسته را حس کنید، شاید هم با برخورد با کوچک‌ترین مانع دلسرد شده و خواسته‌تان را رها کرده‌اید.


مانع پنجم: عدم تناسب خواسته ظاهری با احساس درونی

شاید هدف و خواسته‌های ظاهر‌ی با احساس درونی‌تان هم جهت و یگانه نبوده است. ممکن است هدف ظاهری ما در زندگی، مثلاً کسب پول زیاد باشد، اما هدف درونی‌مان عدم نگرانی بابت بی‌پولی باشد. در چنین حالتی حتی اگر پول کافی به دست آوریم، از فشار روانی و نگرانی‌مان درباره بی‌پولی کم نمی‌شود. تنها، وقتی درون‌مان راضی شود، احساس خوشحالی می‌کنیم.

طبقه بندی: موفقیت و آرامش، مطالب آموزنده،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ پنجشنبه 25 خرداد 1391 ] [ 10:29 ق.ظ ] [ Zahra ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

تعداد کل صفحات : 6 :: 1 2 3 4 5 6

نظر سنجی
مهمترین آرزوی شما ؟ ( صادقانه و واقع بینانه )


درباره وبلاگ

همانطور که سلامت جسم برای همه ما مهم است, سلامت روان هم مهم است...
پس:
کسانی که سراغ روان شناس می روند بیمار نیستند
و کسانی که روان شناس می شوند دنبال بیمار نیستند
ما فقط کنار هم ایم تا لحظاتی که می پرسیم "چرا ما؟" به همدیگر بهترین زندگی را هدیه دهیم

" امیدواریم وبلاگ روانشناسی سهمی در موفقیت شما توی زندگیتون داشته باشه ، هرچند این موفقیت حاصل اراده شماست و ما فقط واسطه ایم... "
" به امید روزی که همه مردم سرزمین من لبخند به لب داشته باشند... "

" وبلاگ منتخب میهن بلاگ،مجله موفقیت و راه موفقیت "
مطالب برتر و پر بازدید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب