روانشناسی
جدیدترین تست های روانشناسی در www.ravanshena30.ir
قالب وبلاگ

مطالعات جدید ثابت کرد که از اشک زنان بویی متصاعد می شود که هورمون تستوسترون مردان را کاهش می دهد و میل آنها به زنان را کم می‌کند… به گزارش ایرنا و به نقل از تای ایندین نیوز، در ادامه این تحقیقات مشخص شد که این بو حتی زمانی که مردان اشک را نبینند نیز موثر است. این برای نخستین بار است که ساختاری شیمیایی اشک و بوی ناشی از آن بررسی می شود و نتایج علمی آن در اختیار دیگران قرار گرفته است.

‘نوام سوبل’ محقق موسسه عصب شناسی در این باره گفت: ‘ ما مشخص کردیم که از اشک زنان سیگنال هایی به مردان در قالب بو منتقل می شود که این سیگنال تمایل مردان به زنان را کاهش می دهد زیرا به طور مستقیم روی هورمون تستوسترون مردان اثر می گذارد.’ در حالی که ارتباط انسان ها از طریق کلام و نگاه ثابت شده بود اما این تحقیق ثابت کرد که سیگنال های شیمیایی نیز حاوی اطلاعات بسیاری هستند که انسان ها از خود ساطع کرده و به طرف مقابل منتقل می کنند. دانشمندان متوجه شده اند که اشک احساسی، حاوی پروتئین بیشتری نسبت به اشک معمولی است که از چشم خارج می شود در نتیجه بو و تاثیر بیشتری در کاهش میل جنسی مردان دارد. سوبل گفت:نکته بسیار جالب این بود که دیدن اشک زنان هیچ احساسی اعم از اندوه یا همدردی را در مردان مورد آزمایش ایجاد نمی کرد. در آخر معلوم شد که اشک زنان در مردان همان تاثیری را ایجاد می کند که خرناس و بوی عرق مردان برای زنان دارد .
طبقه بندی: خبر های روانشناسی،
برچسب ها: اشک ریختن، گریه کردن، گریه وزاری، تاثیر منفی گریه زنان،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ سه شنبه 1 اسفند 1391 ] [ 09:56 ق.ظ ] [ * hedieh * ] [ نظرات ]

 

اصطلاح "ضعف اعصاب" اولین ‌بار توسط "جورج میلر‌برد" روانپزشک و عصب ‌شناس آمریکایی در سال 1860 مطرح شد.

طبق نظرات وی علت ضعف اعصاب فرسودگی عصبی است که ناشی از تخلیه ی سلول عصبی از ذخیره مواد غذایی‌ اش است. این تخلیه بر اثر استرس ‌هایی چون کار اضافی ایجاد می ‌شود.

شکل بروز ضعف عصبی

این بیماری به دو صورت بروز می ‌کند:

* در یک نوع، ویژگی اصلی، شکایت از خستگی فزاینده پس از تلاش ذهنی است که اغلب همراه با کاهش نسبی در عملکرد شغلی یا توانایی مقابله در وظایف روزانه است. خستگی ‌پذیری روانی به طور مشخص، نوعی تهاجم ناخوشایند خاطرات، اشکال در تمرکز و ناکارایی تفکر تلقی می ‌شود.

* در نوع دیگر این اختلال، بیمار روی احساس ضعف جسمی یا بدنی و فرسودگی ناشی از کمترین فعالیت، تاکید می‌ کند که با دردها و ناراحتی عضلانی و ناتوانی در شل کردن آن ها همراه است.
علائم

در هر دو نوع فوق، احساسات جسمی ناخوشایند مانند سرگیجه، سردردهای تنشی و احساس بی ‌ثباتی عمومی شایع است.

مراحل اولیه و میانی خواب معمولا مختل می ‌شود ولی پُرخوابی نیز ممکن است دیده شود.

از آنجایی که بسیاری از علایم و نشانه‌ های ضعف اعصاب با هر یک از اختلالات اضطراب، افسردگی و اختلالات شبه‌ جسمی هم پوشانی دارد تشخیص این بیماری دشوار است.

ضعف اعصاب اغلب در نوجوانی یا میانسالی بروز می ‌کند. این اختلال در صورت عدم درمان معمولا به صورت مزمن در می ‌آید و بیمار ممکن است در اثر یک یا چند علامت ناتوان شود.

در دوران کودکی احتمال دارد مشکلاتی در کارکرد تحصیلی نظیر نمرات پایین و مدرسه‌ گریزی مشاهده شود.

در بزرگسالی عملکرد شغلی تخریب می‌ شود یا ممکن است بیمار چنان ناتوان شود که کار کردن برایش غیرممکن شود. به همین ترتیب روابط اجتماعی، زناشویی و بین ‌فردی نیز دچار مشکل می ‌شود.
درمان

تجویز دارو فقط در صورتی علایم طبی را تخفیف می ‌دهد که به طور همزمان با مداخله روان‌ درمانی همراه شود.

بیمار باید استرس‌ های زندگی و روش کنار آمدن با آن ها را بشناسد.

این بیماران به خوددرمانی و استفاده نابجا از دارو تمایل دارند ولی ‌باید دانست انتخاب داروی مناسب و دستور مصرف باید حتما زیر نظر روانپزشک باشد.
طبقه بندی: روانشناسی تخصصی،
برچسب ها: اعصاب، ضعف عصبی، بیماری روانشناسی، بی اعصابی،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ دوشنبه 30 بهمن 1391 ] [ 09:49 ق.ظ ] [ * hedieh * ] [ نظرات ]

 

دوست داشتن یك موجود ، بمعنای سوختن برای بدست آوردن آن نیست! دوست داشتن واقعی یعنی خواهان رشد و شكوفایی آن موجود بودن.
_____________________________________________________________________

امروز صبح كه از خواب بیدار شدم ، از خودم پرسیدم : زندگی چه میگوید؟!!!!!!!!؟
پنكه سقفی اتاقم گفت : خونسرد باش!!!
سقف خونه گفت : اهداف بلند داشته باش.
پنجره رو به حیاط اتاقم گفت : دنیا را بنگر بچه!!!
ساعت دیواری توو اتاق پذیراییمون گفت : هر ثانیه باارزش است.
آیینه قدی جلوی در خروجی پاسیو گفت : قبل از هر كاری به بازتاب آن بیندیش.
تقویم رو میزی رو میز كامپیوترم گفت : به روز باش.
دیگه میخواستم برم سر كار كه ، در گفت : در راه هدافهایت سختی ها را هل بده و كنار بزن.
داشتم كفشم رو میپوشد كه زمین بهم گفت : با فرو تنی نیایش كن.

______________________________________________________________________

كسی كه میگوید : "من نفهمیدم" از هوش سرشاری برخوردار است . زیرا او فهمیده است كه نفهمیده و این سختترین مساله برای پذیرفتن است.

 

کــــــــاش گاهی زنـــــــــدگی
[◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►]

داشت . . . !
طبقه بندی: سلامت، مطالب آموزنده، اعتماد به نفس،
برچسب ها: شاد باش، بخند، قدر بدان، ارزش ثانیه ها، دوست داشتن،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ یکشنبه 29 بهمن 1391 ] [ 09:45 ق.ظ ] [ * hedieh * ] [ نظرات ]

گروه اینترنتی
 پرشین استار | www.Persian-Star.org


به نظر می‌رسد که این روزها وقتی اخبار مربوط به طلاق گرفتن بعضی و ازدواج یا نامزد کردن بعضی دیگر را می‌شنوید، تعجب می کنید. واقعیت این است که ازدواج برای همه آدمها مناسب نیست. گاهی‌اوقات زمان آن هنوز نرسیده است؛ خیلی وقت‌ها هم فرد موردنظرتان فرد مناسبی نیست. برای خیلی‌ها قبول کردن این مسئله سخت است. اما اگر واقعیت را نپذیریم و کورکورانه وارد زندگی زناشویی شویم، اثرات آن به جز خودتان خیلی‌های دیگر را هم درگیر خواهد کرد (در بسیاری از موارد شکست یک ازدواج موجب شکست بچه‌ها و شکست کل جامعه می‌شود). یکی از دلایل مهم برای بالا رفتن میزان طلاق یک دلیل بسیار ساده است: خیلی از ما زمانی ازدواج می‌کنیم که اصلاً برای آن آمادگی نداریم.

بهترین راه برای کنار آمدن با یک ازدواج شکست‌خورده، این است که پیشدستی کنید زیرا وقتی یک ازدواج با شکست روبه‌رو شود، برگرداندن و درست کردن آن بسیار مشکل است. ازآنجاکه پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، خیلی مهم است که بفهمیم چطور تشخیص دهیم برای ازدواج آمادگی داریم یا نه.

در زیر به ۱۲ نشانه عدم آمادگی افراد برای ازدواج اشاره می‌کنیم. البته نشانه های دیگری هم ممکن است وجود داشته باشد و شاید نشانه‌ای را جا انداخته‌ایم، ولی در هر صورت جوانب متعدد آمادگی برای یک ازدواج موفق را نباید دست کم گرفت.ادامه مطلب

طبقه بندی: جنسی و زناشوئی، روابط دختر و پسر، موفقیت و آرامش، مطالب آموزنده، عاشقانه ها، بهبود روابط،
برچسب ها: 12 نشانه..آمادگی ازدواج..ازدواج و طلاق..!!،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ شنبه 28 بهمن 1391 ] [ 04:34 ب.ظ ] [ Samaneh ] [ نظرات ]

 

اگر وجود دارد، آیا مبتنی بر توانایی کاربرد و تعبیر و تفسیر نشانه­ های غیرکلامی است؟

مترجم: دکتر یوسف کریمی

آیا هیچ­گاه عبارت "شمّ زنانه" را شنیده­ اید؟ معنی این عبارت آن است که زنان دارای یک حس ششم خاص هستند که به آنها امکان می­دهد موقعیت­های اجتماعی و اعمالی را که برای مردان اسرارآمیز است، بهفمند. در گذشته، این عبارت اغلب به وسیله­ ی مردان به کار می­رفت تا شگفتی آنها را نسبت به توانایی زنان در درک آنچه در بسیاری از موقعیت­ ها رخ می داد و پیش­ بینی درست رفتار اشخاص دیگر- به مراتب درست­تر از مردان- نشان دهد. خلاصه اینکه، به نظر می­رسد عقل سلیم حکم می­کند که زنان از نظر ادراک اجتماعی به مراتب برتر از مردان هستند- بهتر از نظر تکلیف درک دیگران و پیش­بینی رفتار آنان.


آیا این امر واقعیت دارد؟

پاسخ، آن­گونه که به وسیله­ ی تحقیقات نظام­دار در مورد تفاوت­های جنسیتی در ادراک اجتماعی حاصل شده است ظاهراً این است که بستگی دارد به اینکه کدام جنبه از ادراک اجتماعی را در نظر بگیریم. در مجموع، شواهد روشنی وجود ندارد که زنان از لحاظ تمام وجود ادراک اجتماعی ­برتر از مردان باشند –وجوهی از قبیل شکل دادن برداشت درست از دیگران یا درک انگیزه ­ها و مقاصد آنها. اما به نظر می­رسد که زنان واقعاً از لحاظ نشانه­ های غیرکلامی دارای مزیت مهمی هستند. در واقع، آنها هم از نظر فرستادن و هم تعبیر و تفسیر این نشانه ­ها بهتر از مردان هستند .

نخست، زنان بهتر می­ توانند علایمی را در مورد احساسات و واکنش ­­های خود از طریق بیناگرهای چهره­ای، زبان بدن، و دیگر قرینه ­های غیرکلامی انتقال دهند. دوم، آنها بهتر قادرند پیام­ های غیرکلامی دیگران را رمزگشایی کنند. این مهارت ­های فوق ­العاده در این جنبه از ادراک اجتماعی به آنها مزیت مهمی می ­دهد: چون آنها بهتر از مردان می­ توانند پیام خود را بفرستند و بهتر می­ توانند پیام­ های غیرکلامی فرستاده شده به وسیله ­ی دیگران را بخوانند، در بسیاری از موقعیت­ های اجتماعی زنان مزیت مهمی به دست می­ آورند. آنها بهتر می ­توانند دیگران را درک کنند، و این به آنها کمک می­ کند تا پیش­بینی کنند این افراد چگونه عمل خواهند کرد. بدین ترتیب، جای تعجب نیست که مردان اغلب به توانایی غیرقابل تصور زنان اطراف خود در درک آنچه در موقعیت ­های مختلف روی می ­دهد، و خود مردان در مقابل آن حیران می­ مانند، اعتراف می­ کنند.

اما، ظاهراً یک استثنای مهم بر این قاعده وجود دارد: زنان مزیت خود را وقتی به آنها دروغ گفته می­شود، از دست می ­دهند. آنها بیشتر از مردان تمایل دارند پیام­ های فریبنده را درست پنداشته و کمتر از مردان در تمیز دادن پیام ­های نادرست از پیام­ های درست موفق هستند ، هرچند این موضوع نیز همیشه صادق نیست و ممکن است تا حدودی، وابسته به زمینه خاصی باشد که دروغ­ ها در آن گفته می­ شود .

چه چیزی برتری کلی مهارت­ های زنان در درک قرینه­ های غیرکلامی را توجیه می­ کند؟

پاسخی که بیشتر روان­شناسان اجتماعی به آن باور دارند در نقش ­های متضاد جنسیتی نهفته است. در بسیاری از جوامع، تصور قالبی سنتی مردانگی و زنانگی حاکی از آن است که مردان با جرأت، منطقی و سلطه ­جو هستند، در حالی که زنان بیانگر، حمایت­گر و حساس­ اند. از آنجا که نقش­ ها و تصورات قالبی جنسیتی اغلب خودتأییدکنندههستند، یک نتیجه آن است که زنان واقعاً به واکنش­ های دیگران بیشتر توجه می­کنند و می­ آموزند که نسبت به این واکنش­ ها حساس­تر باشند. به علاوه، نقش­ های متضاد جنسیتی اغلب به موقعیتی می­ انجامند که در آن زنان سِمت­ های دارای قدرت کمتر و پایگاه پایین تر را در جامعه ­های خود اشغال می­ کنند. چون افراد دارای پایگاه یا قدرت نسبتاً پایین باید نسبت به اعمال و واکنش­ های اشخاص دیگری که نسبت به آنها دارای پایگاه و قدرت بالاتری هستند، حساس باشند، در نتیجه زنان تمایل دارند که این مهارت­ ها را بیشتر از مردان یاد بگیرند . و بالاخره، چون تصورات قالبی جنسیتی حاکی از آن است که انتظار می­ رود زنان حساس و مؤدب باشند، آنها بیشتر اکراه دارند متوجه باشند- یا لااقل به این واقعیت توجه کنند- که دیگران فریب کارند. هرچه باشد، این­گونه رفتار زیبنده و مؤدبانه نیست .

بنابراین، اگر از دریچه­ ی تحقیقات و نظریه­ های روان­شناسی اجتماعی نگاه کنیم، شمّ زنانه اسرارآمیز بودن خود را از دست می­ دهد. به میزانی که این شمّ وجود دارد، به نظر می­ رسد که ناشی از هردو مهارت برتر زنان در فرستادن و خواندن قرینه­ های غیرکلامی، باشد. این مهارت­ ها به نوبه ­ی خود، اساساً بازتابی هستند از تصورات قالبی جنسیتی و نقشی که زنان در بسیاری از جوامع ایفا می­کنند.
طبقه بندی: ارتباط اجتماعی،
برچسب ها: حس ششم، حس قوی بانوان،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ جمعه 27 بهمن 1391 ] [ 09:24 ق.ظ ] [ * hedieh * ] [ نظرات ]

ژاپنی ها عاشق ماهی تازه هستند. اما آبهای اطراف ژاپن سال هاست که ماهی تازه ندارد. بنابر این برای غذا رساندن به جمعیت ژاپن قایق های ماهی گیری ، بزرگتر شدند و مسافت های دورتری را پیمودند.

ماهی گیران هر چه مسافت طولانی تری را طی میکردند به همان میزان آوردن ماهی تازه بیشتر طول می کشید .
اگر بازگشت بیش از چند روز طول می کشید ماهی ها، دیگر تازه نبودند و ژاپنی ها مزه این ماهی را دوست نداشتند.

برای حل این مسئله ، شرکتهای ماهی گیری فریزرهایی در قایق هایشان تعبیه کردند.
آنها ماهی ها را میگرفتند آنها را روی در یا منجمد میکردند.
فریزرها این امکان را برای قایقها و ماهی گیران ایجاد کردند که دورتر بروند و مدت زمان طولانی تری را روی آب بمانند.
اما ژاپنی ها مزه ماهی تازه و منجمد را متوجه می شدند و مزه ماهی یخ زده را دوست نداشتند.

بنابر این شرکتهای ماهیگیری مخزنهایی را در قایقها کار گذاشتند و ماهی را در مخازن آب نگهداری میکردند.
ماهی ها پس از کمی تقلا آرام می شدند و حرکت نمی کردند. آنها خسته و بی رمق ، اما زنده بودند.
متاسفانه ژاپنی ها مزه ماهی تازه را نسبت به ماهی بی حال و تنبل ترجیح می دادند.
زیرا ماهیها روزها حرکت نکرده و مزه ماهی تازه را از دست داده بودند.
باز ژاپنی ها مزه ماهی تازه را نسبت به ماهی بی حال و تنبل ترجیح می دادند. پس شرکتهای ماهیگیری بگونه ای باید این مسئله را حل میکردند.

آنها چطور می توانستند ماهی تازه بگیرند؟ پول زیاد

به محض اینکه شما به اهدافتان می رسید مثلا (( یافتن یک همراه فوق العاده خوب ، تاسیس یک شرکت موفق ، پرداخت بدهی هایتان یا هر چیز دیگر ))
ممکن است شور و احساساتتان را از دست بدهید و دیگر به سخت کار کردن تمایل نداشته باشید ، لذا سست می شوید.

شما همین موضوع را در مورد برندگان بخت آزمائی که پولشان را به راحتی از دست می دهند، کسانی که ثروت زیادی برایشان به ارث می رسد و هرگز موفق نمی شوند وملاکین و اجاره داران خسته ای که تسلیم مواد مخدر شده اند، شنیده و تجربه کرده اید.

این مسئله را رون هوبارد در اوایل سالهای ۱۹۵۰دریافت:

" بشر تنها در مواجهه با محیط چالش انگیز به صورت غریبی پیشرفت می کند "

منافع و مزیتهای رقابت
· شما هر چه با هوش تر ، مصرتر و با کفایت تر باشید از حل یک مسئله بیشتر لذت می برید .
· اگر به اندازه کافی مبارزه کنید و اگر به طور پیوسته در چالشها پیروز شوید ، خوشبخت و خوشحال خواهید بود.

چطور ژاپنی ها ماهیها را تازه نگه میدارند؟
برای نگه داشتن ماهی تازه شرکتهای ماهیگیری ژاپن هنوز هم از مخازن نگهداری ماهی در قایقها استفاده می کنند اما حالا آنها یک کوسه کوچک به داخل هر مخزن می اندازند.
کوسه جندتائی ماهی میخورد اما بیشتر ماهیها با وضعیتی بسیار سرزنده به مقصد میرسند. زیرا ماهیها تلاش کردند.

توصیه :
به جای دوری جستن از مشکلات به میان آنها شیرجه بزنید .

· از بازی لذت ببرید.
· اگر مشکلات و تلاشهایتان بیش از حد بزرگ و بیشمار هستند تسلیم نشوید ، ضعف شما را خسته می کند به جای آن مشکل را تشخیص دهید .
· عزم بیشتر و دانش بیشتر داشته و کمک بیشتری دریافت کنید .

" اگر به اهدافتان دست یافتید ، اهداف بزرگتری را برای خود تعیین کنید "

· زمانی که نیازهای خود و خانواده تان را برطرف کردید برای حل اهداف گروه ، جامعه و حتی نوع بشر اقدام کنید .
· پس از کسب موفقیت آرام نگیرید ، شما مهارتهایی را دارید که می توانید با آن تغییرات و تفاوتهایی را در دنیا ایجاد کنید .

" در مخزن زندگیتان کوسه ای بیندازید و ببینید که واقعاْ چقدر می توانید دورتر بروید "

اگر شما مشاور صنایع ماهیگیری بودید ، چه پیشنهادی می دادید؟
طبقه بندی: موفقیت و آرامش، کنترل عصبانیت،
برچسب ها: مشکلات زندگی، فرار از مشکلات، سختی های زندگی، مشقت و رنج،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ پنجشنبه 26 بهمن 1391 ] [ 01:33 ق.ظ ] [ * hedieh * ] [ نظرات ]

 

فاصله بین مشکل و حل آن یک زانو زدن است

اما نه در برابر مشکل


بلکه در برابر خدا

طبقه بندی: موفقیت و آرامش،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ چهارشنبه 25 بهمن 1391 ] [ 09:41 ب.ظ ] [ Zahra ] [ نظرات ]
Easy is to dream every night
Difficult is to fight for a dream
خوابیدن در هر شب آسان است
ولی مبارزه با آن مشکل است

Easy is to show victory
Difficult is to assume defeat with dignity
نشان دادن یپروزی آسان است
قبول کردن شکست مشکل است

Easy is to admire a full moon
Difficult to see the other side
حظ کردن از یک ماه کامل آسان اس
ولی دیدن طرف دیگر آن مشکل است

Easy is to stumble with a stone
Difficult is to get up
زمین خوردن با یک سنگ آسان است
ولی بلند شدن مشکل است

Easy is to enjoy life every day
Difficult to give its real value
لذت بردن از زندگی آسان است
ولی ارزش واقعی دادن به آن مشکل است

Easy is to promise something to someone
Difficult is to fulfill that promise
قول دادن بعضی چیز ها به بعضی افراد آسان است
ولی وفای به عهد مشکل است


ادامه مطلب

طبقه بندی: مطالب آموزنده،
برچسب ها: آسان..مشکل....آسان و مشکل،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ یکشنبه 22 بهمن 1391 ] [ 01:05 ق.ظ ] [ Samaneh ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

تعداد کل صفحات : 4 :: 1 2 3 4

نظر سنجی
مهمترین آرزوی شما ؟ ( صادقانه و واقع بینانه )


درباره وبلاگ

همانطور که سلامت جسم برای همه ما مهم است, سلامت روان هم مهم است...
پس:
کسانی که سراغ روان شناس می روند بیمار نیستند
و کسانی که روان شناس می شوند دنبال بیمار نیستند
ما فقط کنار هم ایم تا لحظاتی که می پرسیم "چرا ما؟" به همدیگر بهترین زندگی را هدیه دهیم

" امیدواریم وبلاگ روانشناسی سهمی در موفقیت شما توی زندگیتون داشته باشه ، هرچند این موفقیت حاصل اراده شماست و ما فقط واسطه ایم... "
" به امید روزی که همه مردم سرزمین من لبخند به لب داشته باشند... "

" وبلاگ منتخب میهن بلاگ،مجله موفقیت و راه موفقیت "
مطالب برتر و پر بازدید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب