روانشناسی
جدیدترین تست های روانشناسی در www.ravanshena30.ir
قالب وبلاگ

راز چشم ها هنگام دیدن عشقتان!

مردمک چشمان شما هنگام دیدن فردی که او را دوست دارید، بلافاصله گشوده می شود…

دلیل این امر، ارسال پیام های عصبی به چشم است، چون کنترل ماهیچه های چشم در اختیار اعصاب انسان است. این واکنش ممکن است در برابر هرگونه هیجان آنی دیگر نیز بروز کند.

راز چشم ها هنگام دیدن عشقتان!
طبقه بندی: عاشقانه ها،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ دوشنبه 31 مرداد 1390 ] [ 10:16 ب.ظ ] [ Samaneh ] [ نظرات ]
Carl Rogers    وقتی به دنیا نگاه می‌کنم، بدبینم ولی وقتی به مردم نگاه می‌کنم، خوش‌بینم.

    آدم فرهیخته کسی است که یاد گرفته باشد چگونه یاد بگیرد و تغییر کند.

    جوهر و ذات خلاقیت، تازگی و نو بودن آن است و در نتیجه، ما استانداردی برای قضاوت دربارة آن نداریم.

    تجربه برای من بالاترین اولویت را دارد. معیار صحّت و اعتبار هر چیز، تجربة خود من است. نظرات افراد دیگر، و حتّی ایده‌های خودم نیز به اندازة تجربیاتم اعتبار ندارند.

    برای کسی که کاملاً در برابر تجربیات جدید راحت (باز) است و حالت تدافعی نمی‌گیرد، هر لحظه، می‌تواند سرشار از تازگی باشد.

    در ابتدای کارم این سؤال را از خود می‌پرسیدم که: «چگونه می‌توانم این فرد را درمان کنم یا تغییر دهم؟» اکنون این سؤال را بدین صورت تغییر داده‌ام که: «چگونه می‌توانم رابطه‌ای با این فرد برقرار کنم که او بتواند از این رابطه برای رشد شخصی خودش استفاده کند؟»

    من رفته‌رفته به یک نتیجه‌گیری بدبینانه و منفی دربارة «زندگی خوب» رسیده‌ام. به نظرم می‌آید که زندگی خوب یک شکل ثابت ندارد، بلکه یک فرآیند است. یک جهت است، نه یک مقصد.
طبقه بندی: خبر های روانشناسی،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ دوشنبه 31 مرداد 1390 ] [ 09:00 ق.ظ ] [ Hedyeh ] [ نظرات ]

 

 

زنان در حق مردان مادری كرده و آنان را با بچه‌ها اشتباه می‌گیرند.

 

این جمله یعنی اینكه زنان بیش از حد در حق مردان مفید واقع می‌شوند و كارهای را كه خودشان می‌بایست انجام دهند برایشان انجام می‌دهند برای مثال:

 

1. در حق آنها مفید هستید، مثلا: دنبال كلید‌هایش می‌گردید .

 

2. راه انداختن بازی‌های كلامی با انها جهت بیرون كشیدن اطلاعات: گرسنه ای؟ چی دوست داری؟ چی كار كردی؟

 

3. چنین فرض می‌كنید كه مردها كم حافظه‌اند و اطلاعاتی كه می‌بایست خودشان به خاطر داشته باشند باید به آنها گوشزد شود . وقت دكتر امروزت یادت نره! یادت نره بچه‌ها رو از مدرسه بیاری!

 

4. آن‌ها را نكوهش می‌كنید آن گونه كه بچه‌هایتان را دعوا می‌كنید: چند بار بگم چراغ‌ها را قبل از خوابیدن خاموش كن!

 

5. به عهده گرفتن كارهایی كه فكر می‌كنید نمی‌توانند انجام دهند: یك روز با بچه‌ها فرستادمش كه برن لباس بخرن فاجعه بود! دیگه همچین كاری را نمی‌كنم.

 

6. اصلاح كردن اشتباهاتشان و امر ونهی كردن به آنها: اگر جای تو بودم از سمت چپ رانندگی می‌كردم! اگر جای تو بودم از دوستم به خاطر كاری كه انجام دادم معذرت خواهی می‌كردم.

 

اما چرا ؟

 

به دلیل حس مادرانه‌ای كه در وجود همه زنان است و آنها هنگامی كه دختر كوچكی بودند همین رفتار را از مادر خود دیده‌اند و همان الگو را عینا تكرار می‌كنند و مسلما مردها هیچ مخالفتی با این عمل ندارند چون راحت‌تر هستند كه كس دیگری كارهایشان را انجام دهد اما به یاد داشته باشید این كار بعد از مدتی شما را كلافه و خسته می‌كند.

 

چرا بعد از مدتی با وجود تمام این فداكاری‌هایتان ، باز هم روابط خراب می‌شود؟

 

علی رغم اینكه در ابتدا این روابط جوانب مثبتی دارد اما بعد از گذشت زمان همسرتان از شما منزجر می‌شود چون الان او همانند یك پسر بچه‌ای است كه همیشه آرزوی این را دارد كه خانه، هم چنین مادر خود را ترك گفته و مستقل زندگی كند و با برقراری رابطه‌ای جدید آنها مادرشان (همسرانشان) را با یك معشوقه معاوضه می‌كنند. و با امر ونهی مداوم به همسرتان او احساس می‌كند كه بی‌لیاقت است و باعث به وجود آمدن یك چرخه‌ی معیوب در زندگی می‌شود.

 

راه حل:

 

1. از انجام دادن كار‌هایی كه همسرتان خودش می‌تواند انجام دهد پرهیز كنید: اجازه دهید خودش دنبال كلیدش بگردد. ولی هیچ‌گاه جواب سرد كننده‌ای به او ندهید مثلا به او نگویید خودت برو بگرد من كه مادرت نیستم.

 

2. با همسرتان مانند شخصی لایق، دانا و قابل اعتماد رفتار كنید. سعی ننمایید به جایش فكر كنید و یا تقویم او باشید. یك بار كه وقت دكترش را فراموش كرد دفعه‌ی بعدی آن را به خاطر می‌سپارد.

 

3. مسئولیت‌ها را به او واگذار كنید و اگر از انجام آنها برنیامد سعی نكنید مسولیت‌ها را از او سلب نمایید. هرگز وسوسه نشوید كه او را نجات دهید و كنترل اوضاع باز به دست خودتان بیافتد و به او اجازه اشتباه كردن بدهید.

 

زنان، خود و ارزش‌هایشان را زیر پا گذاشته و در مقایسه با مردان، خود را در مرتبه دوم قرار می‌دهند!

 

تصور كنید بر سر میز شام یك تكه از ماهی‌های بزرگتر آن یكی است آن را به كی می‌دهید؟ چرا به همسرتان؟ و خودتان را در رتبه دوم قرار می‌دهید.

 

1. علاقه، عادت‌ها و فعالیت‌های خود را بخاطر همسرتان كنار می‌گذارید چون این علایق خوشایند او نیست، و معمولا زنان می‌گویند كه وارد مرحله جدیدی شده‌اند ودیگر این فعالیت‌ها برایشان جذابیتی ندارد در حالی كه خودشان را گول می‌زنند و اغلب اوقات بعد از تمام این روابط (طلاق) دوباره زنان به همان فعالیت‌های سابقشان باز می‌گردند. و یا اینكه بسیاری از مردان سعی دارند شما را از كسانی كه دوستشان دارید (پدر، مادر، دوستان...) جدا كنند. مردانی كه از درون احساس ناامنی زیادی دارند، شما را از سیستم‌های حمایتیتان جدا كنند. زیرا آنها نیاز دارند كه احساس كنند همسرشان در كنترل كامل آنها باشد. اما اگر كسی دیگر این كار را با خودشان انجام دهد و آنها در كنترل خود بگیرد شكوه سر می‌دهند و اینكه زن در كنترل مرد باشد دو اثر سوء دارد:

 

- بیش از حد به مرد خود وابسته می‌شوید چون جز او كسی را ندارید.

 

- شما منزوی و گوشه گیر شده و قادر به برقراری ارتباط با دیگران نخواهید بود.

 

2. از لحاظ احساسی و برای اینكه مردتان را راضی كنید به هر شكلی كه او می‌خواهد در می‌آیید: یكی از معمول‌ترین راه‌هایی كه ارزش خود را زیر پا گذاشته و خود را در درجه‌ی دوم اهمیت قرار داده و همه چیز خود را حتی قیافه، رفتار و عقایدشان را تغییر داده تا به شكل زن ایده‌ال او در آیند. خود را در معرض جراحی‌های خطرناك قرار داده فقط بخاطر اینكه همسرشان او را با قیافه دیگر و یا هیكل دیگر بیشتر دوست بدارد و می‌پسندد.

 

3. برای اینكه رویاهای مرد مورد علاقه‌تان را تحقق ببخشید، رویا‌های خود را به كلی فراموش می‌كنید. زنی كه از كار خود استعفا می‌دهد تا به شغل همسر خود برسد و به او كمك كند و بعد از سه سال كه آنها قطع رابطه می‌كنند خود را بیكار و نیازمند می‌بیند.

 

چرا زنان در روابط خود را فدای دیگران می‌كنند؟

 

زنان به دلایل زیادی این كار را انجام می‌دهند چون هزاران سال است كه به زنان آموزش داده اند كه خود را فدای شوهرانشان كنند. (علایق، استعداد، و شغل‌هایشان را و ....) چون مادران و مادر بزرگانمان خود را این گونه دیده‌اند . به عوض آن كه تلاش كنیم رویا‌های خودمان را تحقق ببخشیم فدا كردن انها در راه مردانمان را نوعی ایثار و قربانی می‌دانیم. خیلی ساده است كه بگویید:

 

می توانم درسم را تمام كنم و یك مهندس شوم، اما دوست داشتم حمایت بیشتری از همسرم كه در رشته عمران تحصیل می‌كرد، بكنم، بنا براین تصمیم گرفتم از حق خودم بگذرم. وقتی شخصیت خودتان را برای این كه بیشتر دوست داشته شوید زیرا پا می‌گذارید نتیجه این خواهد شد كه خودتان را كمتر دوست داشته باشید.

 

راه حل: چگونه از فدا كردن رویاها در روابطتان پرهیز كنید:

 

1. از تمامی رویا‌ها و خواسته‌های گذشته‌تان كه بخاطر عشق شوهرتان زیر پا گذاشته‌اید لیستی تهیه كنید تا در اینده دیگر مرتكب چنین كاری نشوید.

 

2. رویاهایتان را تعقیب كنید و شخصیت خود را تمام و كمال بخاطر بسپارید و به خاطر شخصی به هر رنگی در نیاید به امید اینكه مردی را بیابید كه بتواند شما را اغنا كند. هر چه زن كامل‌تری باشید احتمال اینكه مستاصل شوید كمتر است و ارزش‌هایتان را كمتر زیر پا می‌گذارید.

طبقه بندی: بهبود روابط،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ یکشنبه 30 مرداد 1390 ] [ 09:23 ب.ظ ] [ Mitra ] [ نظرات ]

مثبت اندیشی چیزی فراتر از اعتقاد کورکورانه است و قدرت آن بر زندگی انسانها بسیار زیاد و شگفت انگیز است. خوشبین ‌ها تقریباً در همه جنبه‌های زندگی بهتر از بدبین ها عمل می‌کنند و معمولا به موفقیتهای بیشتری نائل شده و از موفقیتهای اجتماعی لذت بیشتری می‌برند. انسانهای خوشبین همچنین کمتر مستعد پذیرش افسردگی و بیماریهای جسمی هستند . " مارتین ای . پی . سلیگمن " پروفسور روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: " شواهدی وجود دارد که خوشبینی ، سیستم دفاعی و حفاظتی بدن را تقویت می‌کند."

 

خوشبینی بودن یا نبودن چیست؟
 روانشناسان معتقدند خوشبینی و بدبینی ، عاداتی هستند که ما از زمان کودکی می‌آموزیم و والدین ما الگو و سرمشقهای ما هستند. به یاد بیاورید هنگامی که در اثر ترکیدن لوله آب ، خانه جدید شما غرق آب شد، پدر شما آه و ناله کرد که " چرا من چنین خانه بدی را انتخاب کردم؟ " یا گفت : " در قرار داد ما تضمین شده که همه چیز بی عیب و نقص باشد، بنابراین من از معمار ساختمان می‌خواهم لوله کشی ساختمان را تعمیر کرده و خسارت بوجود آمده را جبران کند؟" سلیگمن می‌گوید: " خوشبینی ، یک روش عادی برای توضیح شکستها به خودتان است."

انسان بدبین معتقد است اتفاقات بد ، از شرایطی دائمی و ثابت نشأت می‌گیرد: "من در امتحان ریاضی مردود شدم ، چون استعداد یادگیری اعداد و ارقام را ندارم" و اتفاقات خوب ، از شرایطی موقتی ناشی می‌شود: "همسرم امروز به من یک شاخه گل هدیه کرد، چون روز کاری خوبی داشته". اما انسان خوشبین ، شکست را به عوامل موقتی نسبت می‌دهد "من در امتحان رد شدم چون دقت نکردم" و موقعیتهای مطلوب را به عوامل پایدار؛ " او برای من گل هدیه آورد، چون مرا دوست دارد."

بدبین اجازه می‌دهد ناامیدی در بخشی از زندگی اش وارد شود و به سایر بخشها نفوذ و سرایت کند. به عنوان مثال وقتی به شخصی گفته می‌شود بطور موقتی از کار بر کنار شده است، انسان بدبین نه تنها بخاطر از دست دادن شغل خود احساس بدی دارد بلکه نگرانی اش را به سایر ابعاد زندگی خود منتقل کرده ، ابراز می‌کند که زندگی زناشویی اش در معرض خطر است و فرزندانش غیر قابل کنترل هستند، اما انسان خوشبین اجازه نمی‌دهد یک شکست ، تمام زندگی او را محدود کند، او با خود فکر می‌کند "پس من در این شرایط ، شغلی ندارم، ولی من و همسرم هنوز رابطه خیلی خوب و نزدیکی باهم داریم و فرزندانمان مایه افتخار ما هستند."

وقتی مشکلی پیش می‌آید و کارها خراب می‌شود، بدبین ها خود را سرزنش می‌کنند: برای مثال اگر راننده دیگری به ماشین پارک شده آنها خسارت وارد کند، آنها خود را سرزنش می‌کنند که چرا ماشین را در جای نامناسبی پارک کرده‌اند. اما انسان خوشبین چنین مشکلی را به اتفاق نسبت می‌دهد یا سعی می‌کند راه جدیدی پیدا کند: "دفعه بعد ماشین را در جایی که ماشینهای کمتری وجود دارد، پارک می‌کنم ."

چگونه می‌توانید، خوشبین باشید؟

خوشبختانه عادتهای فرا گرفته شده می‌توانند به فراموشی سپرده شوند. تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد که خوشبینی ، مهارتی است که هر انسانی می‌تواند به خوبی آن را فراگیرد . به برنامه چهار مرحله‌ای زیر عمل کنید تا به کمک آن مثبت بیندیشید.

با افکار منفی مبارزه کنید.

فرض کنید با تأخیر به محل کار خود رسیده‌اید، پیش از آنکه خود را سرزنش کنید و بگویید: "من همیشه دیر می‌رسم" از خود ارزیابی دقیق و درستی داشته باشید. سعی کنید بخاطر بیاورید آخرین باری که با تأخیر به محل کار خود رسیدید، چه زمانی بود، دیروز ؟ نه ، هشت هفته پیش. آیا تأخیر شما به این دلیل بود که برای جدا شدن از رختخواب تنبلی کردید؟ نه ، پسر نوجوان شما دیشب باک ماشین را خالی کرده بود و شما مجبور شدید برا ی پر کردن باک ماشین به پمپ بنزین بروید.

بدترین فیلمنامه را تصور کنید که بر خلاف انتظار ، بهترین فیلم را در پی داشته باشد؛ شما آه و ناله می‌کنید که "من حتما اخراج خواهم شد"، اما شاید رئیس شما در ترافیک گیر افتاده باشد و حتی دیرتر از شما به محل کار برسد. در مرحله بعد ، سناریویی را که احتمال وقوعش بیشتر است، مجسم کنید: همچنان که شما با دستپاچگی و به سرعت به سمت میز کار خود می‌روید، رئیس با اخم و عصبانیت به شما نگاه می‌کند. دستپاچه کننده و باعث شرمندگی است، ولی کشنده که نیست. در نتیجه به فکر یافتن یک راه حل باشید. یا در وقت صرف نهار هم کار کنید یا چند دقیقه زودتر خانه را ترک کنید تا در صورت بروز تأخیرهای پیش بینی نشده ، فرصت کافی در اختیار داشته باشید.

با افکار منفی مبارزه کنید.

فرض کنید با تأخیر به محل کار خود رسیده‌اید، پیش از آنکه خود را سرزنش کنید و بگویید: "من همیشه دیر می‌رسم" از خود ارزیابی دقیق و درستی داشته باشید. سعی کنید بخاطر بیاورید آخرین باری که با تأخیر به محل کار خود رسیدید، چه زمانی بود، دیروز ؟ نه ، هشت هفته پیش. آیا تأخیر شما به این دلیل بود که برای جدا شدن از رختخواب تنبلی کردید؟ نه ، پسر نوجوان شما دیشب باک ماشین را خالی کرده بود و شما مجبور شدید برا ی پر کردن باک ماشین به پمپ بنزین بروید.

بدترین فیلمنامه را تصور کنید که بر خلاف انتظار ، بهترین فیلم را در پی داشته باشد؛ شما آه و ناله می‌کنید که "من حتما اخراج خواهم شد"، اما شاید رئیس شما در ترافیک گیر افتاده باشد و حتی دیرتر از شما به محل کار برسد. در مرحله بعد ، سناریویی را که احتمال وقوعش بیشتر است، مجسم کنید: همچنان که شما با دستپاچگی و به سرعت به سمت میز کار خود می‌روید، رئیس با اخم و عصبانیت به شما نگاه می‌کند. دستپاچه کننده و باعث شرمندگی است، ولی کشنده که نیست. در نتیجه به فکر یافتن یک راه حل باشید. یا در وقت صرف نهار هم کار کنید یا چند دقیقه زودتر خانه را ترک کنید تا در صورت بروز تأخیرهای پیش بینی نشده ، فرصت کافی در اختیار داشته باشید.

برنده بودن را تمرین کنید.

در امتحانات ، افرادی که تصور می‌کنند نتیجه خوبی خواهند گرفت و موفق خواهند بود، بسیار بهتر از آنانی که از خود انتظار مردود شدن دارند، عمل می‌کنند ، اگر برای امتحانی که در پیش دارید، احساس نگرانی می‌کنید ، پیش از روز امتحان ، خود را مجسم کنید در حالی که سرجلسه امتحان نشسته‌اید و برگه امتحان در مقابلتان قرار دارد و شما با یاد خداوند و کمک خواستن از او شروع به خواندن سؤالات کرده و به خوبی به آنها پاسخ می‌دهید. در هنگام مواجهه با صحنه واقعی ، این تمرین فکری به شما اطمینان و نیروی اراده خواهد داد.

به خودتان اعتبار و ارزش بدهید.

به موفقیتهای خود در گذشته اعتراف کنید. اتفاقات خوبی را که برای شما بوجود آمده ، به عنوان نتیجه تلاشهای خودتان تجزیه و تحلیل کنید. عکسهایی که در تعطیلات گرفتید، عالی بودند نه به این خاطر که دوربین به خوبی ساخته و طراحی شده بود، بلکه بخاطر مهارت شما در زمینه نور و ترکیب اجزای صحنه. "مهمانی شما در فضای باز موفقیت آمیز بود، نه به این دلیل که هوا خوب و مساعد بود، بلکه این موفقیت به خاطر تدارک خوب و مهارتهای اجتماعی شما بوده است." از موفقیتهای خود تجلیل کنید ( موفقیتهای خود را جشن بگیرید ) : "من قفل در را تعمیر کردم بدون این که مجبور باشم از نجار کمک بخواهم، حالا من به شیوه جدیدی با خود رفتار خواهم کرد." احساس افتخار و مباهات ، نسبت به کمالات و فضایل خود ، برای شما یک احساس خود ارزشی می‌سازد.

برا ی خود ، هدف تعیین کنید.

دقیقاً تعیین کنید که قصد دارید چه کاری انجام دهید. مثلا ً متعهد شوید که هفته‌ای یک بار بصورت داوطلبانه در مؤسسات خیریه فعالیت کنید. هدفهای بزرگ را به هدفهای کوچکتر تقسیم کنید، تا زیر بار سنگین وظایفتان فلج نشوید. با دستیابی به هر هدف اولیه ، شاهد یک پیشرفت خواهید بود. شما در مورد آنچه در آینده اتفاق می‌افتد، احساس انرژی و هیجان خواهید داشت و این ، نشانه و قدرت یک انسان خوشبین است.طبقه بندی: موفقیت و آرامش،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ یکشنبه 30 مرداد 1390 ] [ 06:09 ب.ظ ] [ Mitra ] [ نظرات ]
A substance abuser is a patient that due to constant use of Narcotics has destroyed his or her body (city of existence) and has ruined the life of himself and the people around him
مصرف كننده فرد بیماری است كه در اثر استفاده مكرر از مواد مخدر در شهر وجودی یا جسم خود تخریب به وجود آورده و زندگی خود و اطرافیان را آشفته نموده است .

 Whether this act is done knowingly or unknowingly makes no difference, as both situations demonstrate lack of awareness
این عمل چه دانسته و چه ندانسته انجام شده باشد ، به هر حال فرقی نمی‌كند ، چون هر دو حالت دلیل بارزی است   بر عدم آگاهیها .

 The damage on the physical body includes the destructions of the opiate like producing system, anti-pain system and other crucial entities present in the body
 این تخریب در قسمت جسم شامل از بین بردن سیستم ضد درد بدن و همینطور انهدام سیستمهای تولید كننده موادّ شبه افیونی و سایر قسمتهای دیگر می‌باشد .

 As far as universal perception or spiritual outlook on life is concerned, due to dependency on Narcotics and imbalance in both physique and psyche (mind), a world full of fear, anxiety, stress, worry and humiliation, surrounds the substance abuser To repair 90% of the structures of the body and mind, an eleven month period is required and for universal perception, God knows
در قسمت جهانبینی ، در اثر وابستگی به مواد مخدر و از تعادل خارج شدن جسم و روان ، باعث گردیده جهانی مملو از ترس ، اضطراب ، نگرانی و حقارت پیرامون خود بوجود آورد . برای اصلاح  90%  از ساختارهای جسم و روان حدوداً   11  ماه وقت لازم است و برای جهانبینی  خدا می‌داند!

 Translated by: Saeed Moeini
مترجم : سعید معینی 

Source of : Two wings to fly
 منبع : دو بال پروازطبقه بندی: اعتیاد و مواد مخدر،
برچسب ها: مواد مخدر، اعتیاد، دو بال پرواز Two wings to fly،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ یکشنبه 30 مرداد 1390 ] [ 02:52 ب.ظ ] [ مسافر میثم ] [ نظرات ]

حتماً تا به‌حال تشخیص داده‌اید که استرس موضوعی شخصی است.
آنچه برای فردی تحمل‌ناپذیر و طاقت‌فرساست ممکن است برای دیگری موجب موفقیت شود؛ اما فارغ از اینکه چه عاملی استرس را در فرد ایجاد می‌کند، هر کسی می‌تواند یاد بگیرد که این فشار را از خود دور سازد.

مقاله زیر به ۲۰ روش برای کاهش استرس پردا‌خته است و سعی می‌کند ما را برای حفظ آرامش و خونسردی در زندگی آماده‌تر سازد. در اینجا راه‌حل‌های غلبه بر ترس و خشم در زندگی روزانه را مرور می‌کنیم.

خودتان سرنوشت را رقم بزنید

یادآوری این نکته به‌خودتان می‌تواند به شما کمک کند که حتی در موقعیت‌های فوق‌العاده استرس‌زا، خونسردی خود را حفظ کنید. سعی نکنید نقش اول نمایشی غم‌انگیز را بازی کنید. وقتی مشکلی استرس‌زا پیش می‌آید به‌خودتان بگویید: دنیا به آخر نرسیده! این کار به شما کمک می‌کند تا بر اوضاع تسلط یابید.

با دیگران به توافق برسید

قبول کنید که شاید همیشه به چیزی که می‌خواهید نرسید؛زیرا این پذیرش استرس را کاهش می‌دهد.

جسور باشید نه ستیزه‌جو

تفاوت بسیاری بین جسارت و ستیزه‌جویی وجود دارد. با این حال اغلب افراد این دو را با هم اشتباه می‌کنند. برای حفظ جسارت نیازی به بالا بردن صدا یا پررویی نیست تفاوت این دو را از یکدیگر تشخیص دهید و به این ترتیب از استرس خود بکاهید.

برای خود ارزش قائل شوید

این مهم‌ترین نکته در کنترل استرس است. معنایش این است که یاد بگیرید به دیگران اجازه ندهید که شما را گول بزنند، تهدید کنند. اگر نمی‌دانید که چگونه با این مشکل روبه‌رو شوید از افرادی که آنها را تحسین می‌کنید، کمک بگیرید. دقت کنید که آنها چگونه بر اوضاع تسلط پیدا می‌کنند و به چه نحو با آنچه شما دشوار می‌دانید کنار می‌آیند.

صادق و درستکار باشید

به‌خصوص در مورد احساسات خود بیاموزید از کاه کوه نسازید. به‌طور مثال اگر با بهترین دوست خود اختلاف‌نظر پیدا کردید کار را به عصبانیت بیش از حد نکشانید.

جمله خونسرد باش را پیش خودتان تکرار کنید

وقتی که احساس ترس یا استرس می‌کنید این جمله را نه با صدای بلندبلکه در ذهن خود تکرار کنید. چندین بار تکرار این جمله به‌آرامی واقعاً به شما کمک می‌کند تا خونسردی خود را حفظ کنید.

کلمه نه را بر زبان آورید

افرادی که نمی‌توانند به دوستان و خانواده خود «نه» بگویند، کسانی هستند که به سادگی دچار استرس می‌شوند زیرا برای خود فرصت یا شرایط مناسب را فراهم نمی‌کنند. آموختن اینکه چگونه پاسخ منفی بدهید راه بسیار خوبی است برای اینکه به‌خودتان اطمینان
ببخشید.

به‌خود فرصت بیشتری بدهید

مدیریت زمان راه‌حلی ضروری در بازی استرس است قبل از اینکه هر شغل مهم یا کار بزرگی را بپذیرید، ببینید که چگونه می‌توانید برای زمانی که دراختیار دارید به‌نحو احسن برنامه‌ریزی کنید تا بدون عجله به همه کارهای خود برسید.

استراحت کنید

یکی از عوامل بسیار مهم برای کاهش استرس رسیدن به آرامش است. راه حل اصلی برای رسیدن به آرامش کامل این است که ذهن خود را از هر چیز دیگری خالی کنید.

تنفس صحیح را فراموش نکنید

وقتی دچار استرس می‌شویم، فراموش نکنیم که به نحو صحیح تنفس کنیم و در چنین حالتی باید نفس‌های عمیق بکشیم تا ضربان قلب شدت نیابد و میزان اکسیژن خون کم نشود و برای نشان دادن عکس‌العمل سریع و مناسب در لحظه‌های استرس‌آمیز، سه نفس عمیق بکشید و سپس وارد عمل شوید.

قبل از درگیر شدن صبر کنید

وقتی که دچار استرس و عصبانیت هستید به‌سادگی کنترل خود را از دست می‌دهید، به همین دلیل قبل از اینکه چیزی بگویید به آرامی تا شماره ۱۰ بشمارید. این کار به شما امکان می‌دهد قبل از حرف زدن فکر کنید و به این ترتیب بر موقعیت استرس‌زا چیره شوید.

به کارهای خود نظم و ترتیب ببخشید

یکی از دلایل اصلی ایجاد استرس، رعایت نکردن نظم و ترتیب است. درصورتی که خاطره بدی در ذهنتان باقی مانده آنها را بنویسید. عادت کنید که هر روز هر کاری را که مجبور به انجام دادن آنها هستید، یادداشت کنید. به این ترتیب آن کارها را فراموش نخواهید کرد.

زمان نگرانی خود را محدود کنید

اوقات نگرانی خود را محدود کنید و این قانون را برای خود بگذارید که به هر شکلی فقط ۲۰ دقیقه فکر کنید اگر بعد از گذشت این مدت هیچ راه‌حلی پیدا نکردید به‌خودتان استراحت دهید و بعداً دوباره به موضوع برگردید.

صبح‌ها در باره مشکل خود فکر کنید

نگرانی درباره استرس‌هایتان در طول شب بسیار بد است زیرا اولاً شما خیلی خسته‌تر از آن هستید که بتوانید تفکر درستی داشته باشید و ثانیاً این افکار شما را بی‌خواب می‌کند.

تصمیم بگیرید که صبح‌ها مشکل خود را حل کنید.اگر در طول شب خوابتان نمی‌برد نگرانی خود را روی کاغذ بنویسید و ببینید که تا چه اندازه به شما آرامش می‌دهد.

بیشتر ورزش کنید

ورزش باعث ترشح مسکن‌های طبیعی اندروفین‌ها در بدن می‌شود که شما را سرحال می‌کند و هفته‌ای سه روز ورزش کنید آن هم به‌مدت ۲۰ دقیقه خستگی و اضطراب را از شما دور می‌کند.

به حرف‌های دیگران گوش دهید

شاید این حرف عجیب و غریب به‌نظر برسد اما هیچ‌یک از ما به اندازه کافی به حرف‌های دیگران گوش نمی‌کنیم، به همین دلیل همیشه اکثر ما دچار سوءتفاهم می‌شویم. در این حالت خونسردی خود را حفظ می‌کنیم و موقعیت را عاقلانه می‌سنجیم و راه‌حلی مناسب پیدا می‌کنیم.

به اندازه کافی بخوابید

هر فرد باید ۸ ساعت در روز بخوابد. اگر بیشتر یا کمتر از این مقدار بخوابید نه‌تنها نسبت به تأثیرات استرس حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهید بلکه تمام روز دچار تندخویی می‌شوید.

رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید

خوردن بیش از حد غذاهایی که قند زیاد و ارزش غذایی اندکی دارند، باعث می‌شود تا میزان قند موجود در بدن به سرعت افزایش پیدا کند. باید این مقدار قند را کاهش داد و به تعادل درآورد و برای این کار باید مقدار زیادی میوه و سبزی بخوریم.

به‌مدت ۲ دقیقه در برابر وحشت خود مقاومت کنید

اوقاتی هست که کنترل خود را از دست می‌دهید و دچار وحشت می‌شوید. دو دقیقه به‌خودتان فرصت دهید ، نفس عمیق بکشید و سپس پیش خودتان بگویید: من می‌توانم این کار را انجام دهم و اگر هم نتوانستم دنیا به آخر نمی‌رسدو زندگی ادامه دارد.
طبقه بندی: استرس و اضطراب،
برچسب ها: راه های کاهش استرس، استرس، استرس در زندگی روزانه، چگونه استرس خود را کاهش دهیم، مقابله با استرس، کاهش استرس، استرس و راه های مقابله با آن،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ یکشنبه 30 مرداد 1390 ] [ 09:38 ق.ظ ] [ Zahra ] [ نظرات ]

    بسیاری از مردم فکر می‌کنند در حال فکر کردن هستند، در حالی‌که مشغول بازآرایی و تنظیم پیشداوری‌ها و تعصباتشان هستند.

    پذیرش آن‌چه اتفاق افتاده است، نخستین گام در غلبه بر پیامدهای هر بدشانسی است.

    فلسفه، والاترین و بدیهی‌ترین خواستة بشر است.

    عقل‌سلیم و شوخ‌طبعی، هر دو یک چیزند که با سرعت‌های متفاوت حرکت می‌کنند. شوخ‌طبعی، همان عقل‌سلیم با دور تند است!

    هرکس باید برای تمرین، هر روز حداقل دو کاری که از آن‌ها نفرت دارد را انجام دهد.

    انگیزة نهانی تمام کارهایی که اغلب مردم می‌کنند این است که چگونه شادی به‌دست آورند، چگونه آن را نگه دارند و چگونه آن را بهبود بخشند.

    هنر «عاقل بودن» عبارت است از هنر آگاهی از این‌که از چه چیزهایی چشم‌پوشی کنید.

    تنها یک دلیل برای شکست انسان وجود دارد و آن کمبود ایمان فرد به خودِ واقعی‌اش است.

    همة ما آمادگی داریم تا به دلایلی کارهای وحشیانه و غیرمتمدنانه انجام دهیم. فرق بین یک آدم خوب و یک آدم بد در انتخاب آن دلیل است.

    عمیق‌ترین اصل طبیعت انسان، اشتیاق و میل شدید او به قدردانی شدن است.
طبقه بندی: خبر های روانشناسی،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ شنبه 29 مرداد 1390 ] [ 09:59 ق.ظ ] [ Hedyeh ] [ نظرات ]
 اعتیاد ، مواد مخدر ، ترك ، drugs   
 
نه ! نه ! نترسید
 قصد ترساندن شما را ندارم ، قصد جسارت هم ندارم كه بگویم خدای نكرده شما مصرف كننده هستید . متأسفانه نه تنها در كشور ما بلكه در جهان مسأله اعتیاد چه با روش ها و چه با مواد مختلف رو به گسترش است و باید این احساس خطر را بنماییم كه در آینده ای نه چندان دور از ذهن در خانه هر كدام از ما نشانه ای از اعتیاد پیدا خواهد شد پس بیاییم اعتیاد را بشناسیم !
   
بیائیم بجای ترساندن فرزندانمان از اعتیاد و كارتن خواب شدنشان از در باغ سبز اعتیاد بگوییم !    

بجای اینكه دیگرانِ اهل بخیه بیایند و از لذت های نشئگی به فرزندانمان بگویند بهتر است ما خودمان به فرزندانمان نزدیك تر شویم و بگوئیم كه آن لذت ها زودگذراند !   
 
 بجای اینكه دیگران به آنها از مرفین و نشئگی تریاك بگویند ما به فرزندانمان  تخریب آنها روی سیستم ایكس (سیستم تولید مواد شبه افیونی) بگوئیم !
    
 بجای اینكه دیگران از مستی مشروبات الكی بگویند ما از تخریبش روی قلب و رگ ها بگوئیم !     

بجای اینكه دیگران از حشیش و رفتن به هپروت بگویند ما بیائیم و ازتخریب های   THC بگوئیم !     

بجای اینكه دیگران بیایند و از عدم اعتیاد شیشه بگویند ما بیائیم و از تخریب های آمفتامین بگوئیم كه نه تنها اعتیاد دارد بلكه تخریب هایش به مراتب شدیدتر از مواد مخدر طبیعیست !  
 
بجای اینكه دیگران درباغ سبز را نشان دهند ما بیائیم و جوجه های شمرده شده آخر پاییز را نشانشان بدهیم !  
 
و این نه به معنای ترساندن آنها از كارتن خواب شدنشان است بلكه بیائیم به آنها یاد بدهیم تا بدانند درست است كه  با یك بار مصرف كردن یك ماده مخدر اعتیاد پیدا نخواهند كرد ولی اولین و مهم ترین گام را در جهت مصرف كننده دائمی شدن بر خواهند داشت . اینها را من (میثم) می گویم ، من كه خودم اعتیاد داشتم ، من كه 9 سال اعتیاد داشتم ، من كه 9 سال اعتیاد به تریاك ، الكل ، حشیش ، ترامادول و كراك داشتم و من كه بعد از 9 سال اعتیاد الان درمان شده و رها هستم . من خودم با تمام وجود به این جمله اعتقاد دارم كه یك مصرف كننده تفننی ، صد در صد روزی مصرف كننده دائمی خواهد شد چون خودم این را تجربه كردم . من از اولین بار مصرف مواد مخدر تا زمانی كه بصورت دائم و روزانه مصرف می كردم 2 سال طول كشید و در این مدت ایمان داشتم كه مصرف كننده نخواهم شد ولی شدم ! ! !
فرزندان ما بیشتر از اینكه نیازمند لولوخورخورة اعتیاد باشند نیاز مبرم به آگاهی در مورد اعتیاد دارند . خدا وكیلی دانستن ارتفاع قله اورست مهمتر است یا دانستن مضرات اعتیاد‌؟! از بین این همه جمعیت كشورمان در سال شاید صد یا دویست نفر به قله اورست می روند ولی روبرویی با اعتیاد را متأسفانه هر روز و در جامعه شاهد هستیم (كافیست سری به صفحه حوادث روزنامه ها بزنیم) یا دانستن نام فلان دایناسور كه در یك میلیارد سال گذشته می زیسته (چند نفر احتمال می دهند با یك دایناسود روبرو شوند ؟) یا دانستن مساحت كره مریخ (چند نغر از ما احتمال می دهیم كه برای یكبار هم كه شده به كره مریخ نه حداقل به كره ماه برویم ؟) یا دانستن اینكه چه موجود تك سلولی در هزاران متر زیر آب اقیانوس ها زندگی می كند ؟(غواصی كردن پیشكش ،چند نفر از شما تاكنون لباس غواصی دست گرفته ؟ ! )مسئله كدام است ؟ این یا آن ؟ هان ؟ اینها به جهت اطلاعات عمومی مهم و مفید هستند و در این شكی نیست ولی مهمتر از اینها اعتیاد است ، مهمتر از اینها داشتن علم اعتیاد است زیرا با توجه به احساس خطری كه خدمتتان عرض شد می توان این علم را كاربردی كرد .
    
 حال برای بدست آوردن این علم چه باید كرد ؟ باید خود تجربه كرد ؟ یا باید از كسی پرسید ؟ به عبارتی خودمان معلم خودمان باشیم و تجربه كنیم یا از تجربه دیگران درس بگیریم  ؟ خودمان اگر بخواهیم تجربه كنیم مثل این است كه بخواهیم چرخ را دومرتبه اختراع كنیم آیا كار سنجیده ایست یا بخواهیم برق را اختراع و به ثبت برسانیم  آیا خنده دار نیست ؟ پس باید آموخت اما از كه می توان آموخت ؟ ! از فردی كه مواد مخدر مصرف می كند كه نمی توان آموخت چون فقط تجربه كرده ، از كسی كه مواد مخدر می فروشد هم كه . . . ! ! ! از پزشك كلینیكی كه تحصیلات تخصصی در  زمینه اعتیاد نگذرانده هم انتظار راهنمایی مسیر درست نیست  چون نه تنها علمش را ندارد بلكه تجربه ای هم نكرده . گروهی دیگر باقی می ماند كه زمانی تجربه اعتیاد را داشته و الان به درمان رسیده و رها شده اند توجه كنید كه "درمان شده اند و ترك نكرده اند " و آنها ما هستیم  .ما اعتیاد را كه یك بیماریست درمان می كنیم و ترك نمی دهیم درست مثل سرماخوردگی كه با داروی تجویز شده و در طی مدت زمان لازم درمان می شود و نمی توان انتظار داشت سرماخوردگی را بتوان ترك كرد . چون درمان و ترك دو مقوله كاملآ متفاوت هستند. ما تجربه اعتیاد را داشته ایم و اكنون پس از رهایی و قبولی در آزمون های تخصصی اعتیاد علم آن را هم كسب كرده ایم و اعتقادمان بر این است كه علمی كه تجربه باشد سندیست بدون نقص .      

ما در زمینه اعتیاد ، مواد مخدر ، فرد مصرف كننده و یا هرگونه سؤالی پیرامون اعتیاد پاسخگوی سؤالات شما هستیم .  
   
در پایان ضمن تشكر فراوان از كاربر امیر عزیز مدیر وب سایت روانشناسی كه با ایجاد نام كاربری برای من فرصت خدمت به شما عزیزان را در اختیارم گذاشت ، امیدوارم كه بتوانم با حضور خودم و مطالبم ، مفید واقع شوم . 

     باتشكر
مسافر میثم  طبقه بندی: اعتیاد و مواد مخدر،
برچسب ها: drugs، اعتیاد و مواد مخدر، دو بال پرواز، Two wings to fly،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید
[ شنبه 29 مرداد 1390 ] [ 09:38 ق.ظ ] [ مسافر میثم ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

تعداد کل صفحات : 8 :: 1 2 3 4 5 6 7 ...

نظر سنجی
مهمترین آرزوی شما ؟ ( صادقانه و واقع بینانه )


درباره وبلاگ

همانطور که سلامت جسم برای همه ما مهم است, سلامت روان هم مهم است...
پس:
کسانی که سراغ روان شناس می روند بیمار نیستند
و کسانی که روان شناس می شوند دنبال بیمار نیستند
ما فقط کنار هم ایم تا لحظاتی که می پرسیم "چرا ما؟" به همدیگر بهترین زندگی را هدیه دهیم

" امیدواریم وبلاگ روانشناسی سهمی در موفقیت شما توی زندگیتون داشته باشه ، هرچند این موفقیت حاصل اراده شماست و ما فقط واسطه ایم... "
" به امید روزی که همه مردم سرزمین من لبخند به لب داشته باشند... "

" وبلاگ منتخب میهن بلاگ،مجله موفقیت و راه موفقیت "
مطالب برتر و پر بازدید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب