روانشناسی
جدیدترین تست های روانشناسی در www.ravanshena30.ir
قالب وبلاگ

http://www.up.iranblog.com/images/7gfgj9li4w8fa2tsri.jpg

 
در اختلال دو قطبی بعضی مواقع فرد احساس سرخوشی ، خود بزرگ بینی و رفتارهای ناپایدار به همراه خوشحالی شدید می نماید و در بعضی مواقع .....

اختلال دو قطبی چیست؟

اختلال دو قطبی همیشه با دو فاز احساسی کاملاً متفاوت مشخص می گردد. در واقع در بعضی مواقع فرد احساس سرخوشی، خود بزرگ بینی و رفتارهای ناپایدار به همراه خوشحالی شدید می نماید و در بعضی مواقع علائم افسردگی (بی علاقگی، بی حوصله گی) را از خود بروز می دهد.

این افراد حداقل سه علامت از علائم زیر را تجربه کرده اند:

1.ایده های خود بزرگ بینی و یا افزایش بیش از اندازه در اعتماد به نفس

2. نیاز کمتر به خواب

3.یک احساس اضطرار در صحبت کردن

4. افکار پراکنده و فاقد تمرکز

5. افزایش فعالیت برای به انجام رساندن یک هدف و یا بیان آن با تحریک پذیری شدید

6. افزایش حس لذت جویی که ممکن است به صورت افزایش شدید میل جنسی، خوشگذرانی و ولگردی که معمولاً با عاقبتی بد همراه است.

بین حمله های مانیک و افسردگی فرد کاملاً حتی برای ماهها و سالها نرمال است.


راه های درمان اختلال دو قطبی در ادامه مطلب


آدرس جدید وبلاگ
www.ravanshena30.ir

درمان اختلال دو قطبی
 Treatment of bipolar disorder
اختلال دو قطبی یک ناراحتی با شیوع زیاد است وافراد زیادی را در تمام دنیا از جمله ایران رنج میدهد. اما خبرهای خوبی هم وجود دارد: اختلال دوقطبی قابل درمان است وافرادی که مبتلا به این بیماری می باشند می توانند زندگی خوب و سازنده ای داشته باشند.
اختلال دو قطبی یک بیماری درازمدت است لذا درمانی طولانی مدت را می طلبد. اختلال دو قطبی میتواند بسیار نوساندار باشد(از افسردگی به شیدائی یا برعکس) بنابراین ممکن است مرتبا نوع درمان عوض شود.گاهی درمان ضد افسردگی وگاهی ضد شیدائی.انچه در ای درمان ثابت میماند درمان تثبیت کنندۀ خلق است.

آسیبی که این بیماری در زندگی انسان بر پیکرۀ جسمی واجتماعی و فرهنگی - روانی او وارد میکند بسیار شدیدتر از بیماریهای جسمی دیگر است.اختلال دو قطبی در مراحل مختلف عوارض مختلفی در بر دارد:
درمحله افسردگی این اختلال بی انگیزگی و بی  علاقگی وخلق تنگ باعث میشود که فرد اشتغال و....خود را از دست بدهد و بسیار از زندگی وهمقطارانش عقب بیفتد. گاهی شدت افسردگی به حدیست که حتی باعث اقدام به خودکشی میشود.
در مرحله شیدائی رفتارهای معطوف به هدف فرد افزایش می یابد، از جمله اینکه میل جنسی او افزایش یافته و همراه با کاهش قدرت قضاوتی که در این شرایط بر او مستولی میشود، باعث بی بندو باری و بوجود آمدن رفتارهای دور از شاَََُن از وی میشود ، که خیلی وقتها آبروی وی را زیر سوال می برد.ولخری ودست ودلبازی های وی باعث از دست دادن اموال و....میشود.
بیخوابی ، عصبانیت، پرخاشگری، پرحرفی، بی مبالاتیها، واقدامات ناگهانی ضربات شدیدی برسلامت شخص وارد میکند.

امروزه هم براى دوره هاى افسردگى و هم براى مانیا درمان هاى اختصاصى وجود دارد، و مطالعات بیانگر تاثیر درمان پیشگیرى کننده مى باشد. تاکید درمان نیز به درمان داروئى و روان درمانى معطوف به خود بیمار است. ضمن اینکه درمان باید از تعداد و شدت عوامل استرس زاى زندگى بیمار بکاهد.

معمولاً این بیماران نیاز به بسترى دارند که البته خودشان مخالفت نموده و رضایت نمى دهند. از جمله داروهائیکه در درمان این بیماران بکار برده مى شود موارد زیر را مى توان نام برد :

کلونازپام، لورازپام، هالوپریدول، والپروئیت، کاربامازپین، و لیتیوم. این داروها با توجه به شدت بیمارى و اینکه در چه دوره و یا فازى از بیمارى مى باشند انتخاب مى گردند که باید حتماً توسط پزشک متخصص صورت گیرد زیرا ممکن است مصرف خود به خودى این داروها عوارض جانبى خطرناکى به همراه داشته باشد.
درمان داروئی
مهمترین داروهای تثبیت کننده خلق شامل : لیتیوم، سدیوم والپروئات، وکاربامازپین و لاموتریژین است که توسط روانپزشک با توجه به خصوصیات بیماری و خود بیمار انتخاب میشود.
ممکن است همزمان داروهای دیگری نیز استفاده شوند ازجمله داروهای کاهنده یا افزایندۀ میل جنسی، داروهای ضد افسردگی(از جمله SSRIs,TCAs,bupropion,...)، خواب آورها، ضداضطرابها، وداروهای ضدسایکوز(OLANZAPINE,RISPERIDONE,ZIPRASIDONE,...) در مواردیکه روانپریشی نیز بر دردهای بیمار افزوده شده باشد.
از نقش روان درمانی در درمان نباید غافل شد چه بسا بسیاری از علائم تشدید کننده، مشکلات بوجود آمده از بیماری، کاهش اعتماد به نفس، اضطراب داشتن این بیماری، سایکواجوکیشنpsychoedjucation برای ادغام این ناراحتی در زندگی بیمار بسیار حائز اهمیت است.
مدت درمان
درمان ابتدائی اگر شدت اختلال دو قطبی شدید نباشد معمولاَ 9 ماه تا یکسال میباشد ، ولی در رواندرمانی ها باید به او آموزش داده شود که مترصد علائم آغازین بیماری باشد(علائمی مثل : کاهش نیاز به خواب، پر حرفی، ولخرجی، افسردگی، افزایش انرژی ومیل جنسی و......).
پس از آن بسیاری از روانپزشکان درمان را پس از دادن اطلاعات فوق قطع میکنند ولی در مواردیکه اختلال دو قطبی شدید بوده باشد این درمان را حداقل برای 2/5 تا 5 سال ادامه میدهند. در موارد عود کننده درمان طولانی مدت لازم است.( درمان پیشگیری کننده از موارد عو د اختلال دو قطبی).
متاسفانه بسیاری از بیماران به علت توجیه نشدن یا اشکالات فرهنگی درخصوص مصرف دارو پساز بهبود اولیه با ایت تفکر که: بیماری درمان شده ودیگر عود نمیکند، درمان نگهدارنده را رها می کنند ونهایتاَ دوباره عوارض  اختلال دو قطبی  گریبانگیرشان میگردد.
به طور کلی درمان شامل 4 قسمت است:
1. درمان حاد بیماری (اختلال دو قطبی)
2. درمان نگهدارنده maintainance
3. درمان پیشگیری کنندهprophylactic
4. درمان عوارض
مبارزه با افکار و باورهای غلط از جمله اعتیاد دار بودن داروهای روانپزشکی، بعضی از داروهای عطاری (وبه اصطلاح درمانهای گیاهی بدون مجوز از وزارت بهداشت)، لای کتاب باز کردن، رمّالی، دعانویسی و احضار ارواح و... قسمت بزرگی از درمان به حساب می آید .

درمان دارویی
 یكی از مشكلات این اختلال نبود درمان كامل است. به هر حال با آنكه سر و كار داشتن با آن مشكل است، در حقیقت می‌توان با مراقبت‌های حرفه‌ای در مدت زمان طولانی آن را كنترل كرد. درمان دارویی ، روان درمانی و ایجاد تغییرات در طرز زندگی افراد، آثار مخرب این اختلال كاهش می‌دهد و به آنها كمك می‌كند با این وضعیت كنار بیایند و افراد مبتلا را در داشتن یك زندگی معمولی در خانه، سركار، مدرسه یاری می‌دهد. اگرچه پذیرفتن مصرف دارو برای شخص و خانواده او ممكن است بسیار دشوار باشد اما درمان دارو باید برای سالها ادامه یابد و این مسئله بسیار ضروری است.
درمان دارویی متداول برای اختلال دوقطبی شامل داروهای تثبیت كننده‌ی احوال هستند داروها معمولاً شامل كربنات لیتیوم، divlproex sodium (Depakote) یا carbamazepine (Tegretol) است براساس تعداد نشانه‌های خاصی كه هر فرد دارد و مرحله‌ی اختلال، پزشك همچنین ممكن است داروهای ضدافسردگی و ضد اضطراب را تجویز نماید.
در حالیكه درمان دارویی درمان كاملی نیست به درصد قابل توجهی از مردم كمك كرده است. لیتیوم تقریباً به 50 تا 70 درصد افراد در حالت شیدایی كمك شایانی كرده است. متأسفانه بسیاری از بیماران دو قطبی درمان خود را كامل نمی‌كنند بعضی از آنها احساس در اوج بودن خود را در طی درمان از دست می‌دهند و چون می‌خواهند به حسی كه فكر می‌كردند در بالای دنیا قرار دارند برگردند درمان را متوقف می‌كنند. بعضی از عوارض جانبی داروها مثل اضافه وزن، مشكلات مربوط به حافظه و تمركز و رعشه شاكی هستند. برخی افراد كه احساس می‌كنند حالشان بهتر است، فكر می‌كنند دیگر به داروها نیازی ندارند و بدون مشورت با پزشك معالجشان، داروها را قطع می‌كنند.
یكی از كارهای مهمی كه اعضای خانواده این افراد می‌توانند برای فرد انجام دهند این است كه به فرد كمك كنند به مصرف داروهایش ادامه دهد.
یكی از كارهای مهمی كه اعضای خانواده‌ی این افراد می‌توانند برای فرد انجام دهند این است كه به فرد كمك كنند به مصرف داروهایش ادامه دهد. اگر شما به شخصی با این اختلال نزدیك هستید او را تشویق كنید كه درمان را شروع و یا ادامه دهد. این به فرد كمك می‌كند كه به داروها و درمان اعتماد كند و می‌تواند جان فرد را نجات دهد.
یكی از بحث‌های انتقادی در شروع درمان، مسئله‌ی اعتیاد به داروهاست. پنجاه تا شصت و پنج درصد افراد با این اختلال از مواد مخدر و محركهایی همچون كوكائین، آمفتامین‌ها و یا الكل استفاده می‌كنند آنها به دلایل مختلفی از این مواد استفاده می‌كنند یكی از این دلایل، رسیدن به اوج انرژی در نتیجه‌ی شیدایی و یا برای از یاد بردن حالت افسردگی است. توجه به مصرف مواد مخدر بخشی از یك درمان خوب است و عدم توجه به آن ممكن است باعث بی نتیجه شدن درمان شودطبقه بندی: نظریه های روانشناسی،
برچسب ها: بیماری دو قطبی، اختلال دو قطبی، دو قطبی ها، 2قطبی، اختلال 2قطبی، درمان 2قطبی ها، بیماری 2قطبی،
دنبالک ها: دو قطبی ها،

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

اگر روانشناسی دات آی آر را دوست دارید به ما مثبت بدهید

[ شنبه 14 اسفند 1389 ] [ 10:33 ق.ظ ] [ Hedyeh ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
نظر سنجی
مهمترین آرزوی شما ؟ ( صادقانه و واقع بینانه )


درباره وبلاگ

همانطور که سلامت جسم برای همه ما مهم است, سلامت روان هم مهم است...
پس:
کسانی که سراغ روان شناس می روند بیمار نیستند
و کسانی که روان شناس می شوند دنبال بیمار نیستند
ما فقط کنار هم ایم تا لحظاتی که می پرسیم "چرا ما؟" به همدیگر بهترین زندگی را هدیه دهیم

" امیدواریم وبلاگ روانشناسی سهمی در موفقیت شما توی زندگیتون داشته باشه ، هرچند این موفقیت حاصل اراده شماست و ما فقط واسطه ایم... "
" به امید روزی که همه مردم سرزمین من لبخند به لب داشته باشند... "

" وبلاگ منتخب میهن بلاگ،مجله موفقیت و راه موفقیت "
مطالب برتر و پر بازدید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب